GenelYerel Haberler

Esnafımız Mağdur Edilmesin

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, korona virüsünün ülkemizde görülmeye başlaması ve gündeme gelmesi ile birlikte bazı meslek gruplarının iş yapamaz hale geldiğini ve yaşanan gelişmelerden dolayı gönderilen genelge doğrultusunda geçici de olsa işyerlerini kapatarak mağdur olduğunu söyledi.
Corona Virüs nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından il valiliklerine gönderilen genelgeler doğrultusunda Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak faaliyet gösteren işletmelerin 16 Mart gece 24..00 itibariyle faaliyetlerine son verildiğini ve geçici olarak işletmelerini kapattığını vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, “Ülkemizde de yayılmaya başlayan Corona virüs nedeniyle okullarımız tatil edildi. Tiyatro, sinema, konser salonu, kafe, gazino, kır kahvesi, nargile ve internet salonu, kafe ve her türlü oyun salonu, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, spor ve masaj salonu, spor merkezleri faaliyetlerini durdurmuştur. Virüs tehlikesi nedeniyle tedbirlerin alınması çok önemlidir. Alınan önlem ve tedbirleri i Esnaf teşkilatı olarak destekliyoruz. Genelge doğrultusunda işyerlerimiz kapanmış ancak , esnaflarımız ve çalışanlarımız mağdur olmuştur” dedi .
Faaliyetlerin geçici süreyle durması nedeniyle sektörlerdeki esnaflarımız ve çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini vurgulayan Sesob Başkanı Köksal, esnafların kendi imkanlarıyla ayakta durmaya ve istihdam sağlayarak ailesinin rızkını temin etmeye çalıştığını vurgulayarak, esnafın desteklenmesi gerektiğini kaydetti
Sesob Başkanı Köksal, “Esnaf ve sanatkarlarımızın vergi , sigorta, prim borçları , Belediyelere ve diğer yerlere olan borçlar ertelenmelidir. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine olan taksitler ileri tarihe alınmalıdır. Dükkanları kapanan işyerleri sahiplerine işsizlik fonundan destek olunmalıdır. Esnafımızın elektrik, su doğalgaz, telefon faturaları ödemeleri ileri bir tarihe alınmalıdır. Esnafımıza kira yardımı yapılmalı, kurumlarda kiracı olan esnaflarımızın kira ödemeri ertelenmeli ,faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır. “diye konuştu.
Hükümetin esnafa yönelik olarak bazı çalışmalar yaptığını da sözlerine ekleyen Köksal, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 31 Mart’a kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerinin 30 Nisan gününe kadar uzatılmasının, okulların tatil olması nedeniyle mağdur olan kantinci esnafların kira tutarında indirim yapılmasının esnafı sevindirdiğini sözlerine kaydetti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu