GenelGündemİlçeler

Sivas’ta Toplu Taşıma Sektöründen Yeni Zam Talebi

Sivas Toplu Taşımada Zam Talebi: Esnaf ve Sanatkarlar Maliyet Artışına Dikkat Çekiyor.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (SESOB) Başkanı Hakan Demirgil, Sivas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Yalman ve Sivas Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Yasin Aslan düzenledikleri basın toplantısıyla toplu taşımaya zam isteyeceklerini açıkladı.

Sivas’ta yaklaşık 1 ay önce toplu taşımaya yapılan zammın ardından Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Halk Otobüsleri Kooperatifi artan maliyetleri gerekçe göstererek yeniden zam talebinde bulunacaklarını söyledi.

Girdi maliyetlerinin arttığını ifade eden Sivas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Yalman bu maliyetleri mecburen taşıma ücretlerine yansıttıklarını kaydetti.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (SESOB) Başkanı Hakan Demirgil, son günlerde ülke ekonomisinde yaşanan enflasyona dikkat çekerek, “Sivas esnaf ve sanatkarı olarak bizler de bu enflasyondan çok etkilendik. Tabii Sivas genelinde bazı mensuplarımıza fiyat güncellemesi yaptık. Bu fiyat güncellemesini mecburiyetten yapmak zorunda kaldık ama Sivas kamuoyunda gördük ki sanki bu zamların sebebi esnaf sanatkarmış gibi algılanıyor. Ülkenin durumu belli, dünyanın durumu belli, girdilerin ve maliyetlerin fiyatları ortada. Biz bir an önce hem akaryakıta olan zamların hem diğer girdi maliyetlerinin frenlenerek durdurulmasını buradan Sivas esnaf sanatkarı olarak yetkililerden talep ediyoruz. Gerçekten esnaf ve sanatkar zor durumda. Ama biz biliyoruz ki Cumhuriyetin 100. yılında Cumhuriyet kenti Sivas’ta esas sanatkar her zaman özverili olmuştur. Halkın daha kaliteli, daha uygun fiyatlarda hizmet alabilmeleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

 

” ARTAN MALİYETLER NEDENİYLE TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİNE ZAM YAPILMASI GEREKİYOR”

Sivas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Yalman ise girdi maliyetlerinin son dönemde yüzde 50’nin üzerinde arttığı söyledi. Yalman, “Bir ay önceki akaryakıt diyoruz ya halk otobüslerinin bir aylık önceki ödediği mazot gideri 21 bin lira. Şu anki gideri 33 bin lira. Personel giderleri bir ay önceki 12 bin lira, şu anda 21 bin 121 lira. Bir ay önceki aylık bakım 2 bin lira, şu anda 3 bin 500 lira. Bunlar maliyetlerdeki değişimin sadece bir kaçı. Şimdi buradan baktığımız zaman toplamda yüzde 59 gibi yüzde oranına vurduğumuz zaman bir zam gelmiş. Dolayısıyla biz bu işi de yürütebilmemiz açısından ne yapmamız gerekiyor. Mazotu veya diğer giderlerin düşürme gibi bir şansımız olmadığına göre biz de bunu zamla telafi etmek için döndürmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

TOPLU TAŞIMA FİYATLARINDAKİ TARTIŞMA

Yalman, “Fiyatlar çok yüksek ifadesini doğru bulmuyorum kesinlikle. Fiyatlar çok yüksek değil. Büyük şehirlere kıyasladığımız zaman ben keşke bu işi büyükşehirde yapıyor olsam buradaki fiyatın da altında taşımaktan daha mutlu olurum. Neden? Büyükşehirde bir noktadan diğer bir noktaya gidene kadar o arabanın koltukları 2-3 defa doluyor, boşalıyor. Bir hatta gittiği zaman Sivas’ta en uzak yeri yani Karşıyaka’dan biniyoruz üniversitede tek fiyatına gidiyor. Sizin en küçük iki dediğiniz Tokat bizden daha küçük. Şu andaki tarifesi kaç lira biliyor musunuz? Öğrenci dokuz buçuk. Tam 15, araç içi 20 lira” dedi.

Öğrenci servislerindeki fahiş fiyat artışı yönündeki iddiaları da yanıtlayan Yalman, “Servisçilerin ben yılbaşında şu fiyatı yapacağım deme şansı yok. Birlik başkanımız burada. Biraz önce söyledik. Buradaki çıkan tarifenin üzerine çıkamazlar. Buradaki yapılan olay ne biliyor musunuz? Şu an servisçi arkadaşlarımız bizim verdiğimiz tarifenin altındadır. Örnek veriyorum bunu. Geçen yıl 600 lira tarifesi varken 370-400 liraya taşıdılar. Bu arada gelen zamlardan dolayı yine 300-400 liraya taşıdığını, bizim verdiğimiz sezon başında verdiğimiz tarifeyi taşıyorsa burada zaten bir sıkıntı yoktur” ifadelerini kullandı.

Otobüs şoförlerinin vatandaşlarla sık sık sorun yaşadığının hatırlatılması üzerine konuşan Sivas Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Yasin Aslan da şoförlerin halkla ilişkiler konusunda seminere tabi tutulduğunu söyledi.

 

ŞOFÖRLERİMİZE EĞİTİM SEMİNERLERİ VERİYORUZ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Kartı sahibi gazetecilerin ücretsiz toplu taşıma kullanım hakkının şoförler tarafından çiğnendiği noktasına sorunların aktarılmasıyla ilgili de konuşan Aslan, “Basın kartları malumunuz olduğu üzere bir güncellemeye tabi tutuldu.Şoförler hala sarı basın kartı olarak biliyorlar. Fakat biz kendilerine gerekli bilgileri verdik. Sadece yeni gelen şoförlerimizle yani işe yeni başlamış ve bu kartın geçerli olmadığını bilmeyen şoförlerimizle sorun oluyor. Haftada bir olarak kendilerine mesaj atıyoruz. Dinlenme yerlerinde resimlerimizi astık. Yani bu şekilde şikayet olduğu zaman araca binince bir sıkıntı olduğu zaman çoğunuz da benim telefon numaram var. Beni arayarak iletişim kuruyoruz ve sıkıntı yaşamıyoruz. Yani önümüzdeki 15-20 gün içinde bu sorun tamamen hallolacak. Şoförlerimize vatandaşlarla yaşadıkları sorunlar konusunda da halkla ilişkiler noktasına eğitim seminerleri veriyoruz. Bu sorunları da daha minimize etmeyi umuyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu