GenelGündemİlçeler

“Ebeler Anne Ve Bebek Ölümlerinin Azaltılmasında Önemli Görev Üstleniyor”

Sivas’ta 5 Mayıs Dünya Ebeler günü dolayısı ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Ebelik bölümü öğretmen ve öğrencileri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.


Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunarak istiklal marşı okundu. Daha sonra basın açıklaması yapan Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Büşra Cesur, ebelik mesleğinin tarihin en eski mesleklerinden biri olduğunu belirterek, “ebelerin hizmet alanlarına baktığımız zaman şehir merkezinden köylere kadar tüm topluma hizmet veriyor. Sağlık evlerinden, toplum sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri ve hastanelere olmak üzere bir çok sağlık kuruluşlarında bire bir çalışmakta ve tüm toplum kesimine hizmet etmekte olan yegane tek bir meslek grubunu oluşturmaktadır. Bu nedenle ebelik mesleğinin önemi oldukça büyük. Ebelik mesleğindeki ebelik süreci de bu nedenle oldukça önem kazanıyor. Ebeler 4 yıllık lisans programlarından mezun oluyorlar. Yüksek lisans ve doktora programları da yaparak ileri düzeyde eğitimlerini devam ettirebiliyorlar. Bizde Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık bilimleri Fakültesi ebelik bölümü olarak lisans, yüksek lisan ve doktora programlarını yürütüyoruz” dedi.


Cesur, “Bu yılki temamız, “yeniden birlikte, kanıttan gerçeğe” şeklinde. Yapılan tüm çalışmalar ve kanıtlar değerlendirildiğinde görülüyor ki ebeler anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasında, toplum sağlığının geliştirilmesinde, normal doğum oranlarının artırılmasında ve çağımızın en büyük problemi olan erken doğumların azaltılmasında, anne aile memnuniyetinin artırılmasında oldukça önemli görevler gerçekleştiriyor” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu