GenelGündemİlçeler

Çoban, Sel Felaketinden Etkilenen Bölgeler ve Çiftçiler İçin Destek İstedi

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, son bir haftadır etkili olan şiddetli sağanak yağışların sebep olduğu sel felaketi nedeniyle Kangal ilçesi ile köylerinde büyük zararlar meydana geldiğini belirtti. Tarım arazileri ve ekinler sele maruz kalırken, iş yerlerinin de su altında kaldı.


Çoban, sel felaketinden etkilenen bölgelerin acilen Afet Bölgesi olarak ilan edilmesi ve bu bölgelerdeki üreticilerin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini vurguladı. Öncelikle, çiftçilerin borçlarının 2 yıl faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini belirten başkan Çoban, “ Bu şekilde çiftçilerin, selin neden olduğu zararları telafi etme ve tarımsal faaliyetlerine devam etme konusunda rahatlama sağlanabilecektir” dedi.


Ayrıca, selin yol açtığı zararların karşılanması için Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında kayıtlı olma şartının aranmaması gerektiğini ifade eden Başkan Çoban,” Çiftçilerin tarım sigortalarının bulunup bulunmamasının, doğal afetlerin yol açtığı zararların giderilmesi konusunda engel oluşturmaması gerekiyor. Devletin, sel felaketinin yol açtığı zararları karşılamak adına gereken desteği sağlaması ve çiftçilerin mağduriyetini hafifletmesi bekliyoruz” şeklinde konuştu.


Çoban ayrıca sel felaketlerinde patates tarlarının da zarar gördüğünü belirterek, “Patates tarlaları da zarar gördü. Sayısı azda olsa bazı küçükbaş hayvanlarında telef olduğu bilgisine ulaştık. Bunlarında zararlarının karşılanması konusunda devletimizden destek bekliyoruz” dedi.
Çoban, bu taleplerin çiftçilerin yaşadığı zorlu süreçte önemli bir destek sağlayacağını ve tarımsal faaliyetlerin devam etmesini sağlayacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu