GenelGündem

“Bıçakçı Esnafımız Mağdur”

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, esnafları ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinliyor. Eski buğday pazarı içerisinde faaliyet gösteren ve Sivas’ın tanıtımına da önemli katkı sağlayan bıçakçı esnafını işyerlerinde ziyaret etti.
Sorunlarını dinleyen ve çalışma ortamlarının iyi olmadığını gözlemleyen Sesob Başkanı Hakan Demirgil, esnafların mağduriyetinin giderilmesini talep etti.
Konteynırlardan oluşan işyerlerinde zor şartlar altında esnaflık yapan , Sivas bıçaklarının imalatını yapan esnafların çalışma ortamlarının iyi olmadığını ifade eden SESOB Başkanı Hakan Demirgil, “Sivas’ımızın tanıtımına da önemli katkı sağlayan Sivas bıçaklarımızı yapan ustalarımızı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledik ve çalışma ortamlarını yerinde gördük. Gerçekten bu dükkanlarda çalışan ustalarımızın çalışma ortamları çok kötü. İşyerlerinde ateş yakıp bıçak imalatı yapan ustalarımız yazın sıcaktan, kışın soğuktan çok etkileniyor. Dükkânların üst kısımlarında çatı yoktur. Havalandırma olmadığı için çalışma alanları ustaları çok etkiliyor. Giriş kısmına  “Bıçakçılar Çarşısı” yaptırılmalıdır. İnşallah esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız” dedi.
EL SANATLARI ÇARŞISI ŞART
Sivas’ta yıllardır gündeme gelmesine rağmen bir türlü el sanatları çarşısı olmadığını vurgulayan Sesob Başkanı Hakan Demirgil, el sanatlarının imalat ve satışının yapılabilmesi için çarşıya ihtiyaç olduğunu bu konuda da gerekli girişimlerde bulunulmasına rağmen şu ana kadar bir sonuca ulaşamadıklarını dile getirdi.
HIZLI TRENE BIÇAK ALINMIYOR
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Ankara-Sivas arası Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlaması ile birlikte esnaflarda hareketlenme olduğunu, özellikle bıçakçı esnafının da yüzünün güldüğünü belirterek, satılan bıçakların Hızlı Trene alınmaması nedeniyle esnafın sıkıntı yaşadığını, bıçakların iade olduğunu veya istenmesine rağmen satışta zorlandıklarını vurgulayarak, gerekli girişimlerde bulunacağını da sözlerine ekledi.
Bıçak imalatçısı Adem Çanak ise zor şartlar altında çalıştıklarını , tuvaletlerin kullanışlı olmadığını, vatandaşların burayı bulmakta zorlandığını, çarşı girişene levha yapılması gerektiğini, dükkanların çatılarının olmadığını vurgulayarak destek istedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu