GenelGündemİlçeler

Bayram Alışverişi Piyasayı Canlandıracak

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Kurban Bayramı‘na az bir süre kaldığını belirterek, bayramın bereketiyle geldiğini ve piyasanın hareketleneceğini ifade etti. Demirgil, bayram alışverişleriyle birlikte sektörde hareketlenme olacağını söyledi.

Kurban bayramına az bir zaman kala yapılan harcamalarla birlikte sektörde hareketlenme olacağını belirten Sesob Başkanı Hakan Demirgil, “Kurban Bayramı yaklaşıyor. Her meslekte faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlarımız bayram için tüm hazırlıklarını yaparak müşterilerini beklemeye başladı.  Bir taraftan kurbanlıklar alınmaya devam ederken, diğer taraftan da bayram için alışverişler yapılarak ihtiyaçlar gideriliyor. Bayram alışverişleri elbette piyasa’da bir hareketlenme meydana getirecektir.

 

HİJYENİK OLMAYAN YERLERDE ET ÇEKTİRMEYİN

Kurban bayramında et çekiminin fazla olması nedeniyle esnafları ve vatandaşları uyaran Sesob Başkanı Hakan Demirgil, hijyen olmayan yerlerde ‘Et Çekilir’  yazıları asıldığını, açık alanlarda et çekildiğini ifade ederek, yasak olmasına rağmen et çekimlerinin hijyen olmayan evlerin önünde, farklı dükkanlarda, bahçelerde yapıldığını vurgulayarak, et çekiminde vergisini ödeyen, istihdam sağlayan, hijyen kurallarına uyan kasap esnafının tercih edilmesini talep etti.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, merdiven altı olarak bilinen ve usulsüz bir şekilde et çekimi yapan vatandaşlara izin verilmediğini, bu konuda Sivas Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne gerekli girişimlerde de bulunduklarını hatırlatarak, vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.

Kasap esnafına da uyarılarda bulunan Sesob Başkanı Demirgil, et çekiminde vatandaşlara yardımcı olmalarını, hijyen kurallarına dikkat etmelerini, müşteri memnuniyetine önem vermelerini,  belirlenen fiyat dışında farklı ücret almamalarını talep etti.

BIÇAKLAR 15 TL’YE BİLENECEK

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, kalitesiz ve ucuz bıçakların tercih edilmemesini , kör bıçaklarla kurban kesilmemesi konusunda tavsiyelerde bulunarak , kurban keserken mutlaka kaliteli bıçak kullanılmasını, bıçakları biletirken bıçakçı esnafını tercih etmelerini  talep etti

Sivas’ın kaliteli bıçaklarıyla da adından söz ettirdiğini vurgulayan Sesob Başkanı Demirgil, “Kurban bayramına sayılı günler kala bıçak imalatı yapan esnaflarımızda bir hareketlenme oldu. Esnaflarımız, vatandaşların kurban kesiminde kaliteli bıçaklarla kurban kesimini sağlamak için zor şartlar altında çalışmaktadır. Vatandaşlarımızın kurban kesiminde ve parçalamasında sıkıntı yaşamamaları için kalitesiz ve çin malı bıçak ile satırlardan uzak durmalıdır. Farklı illerden çin malı olarak getirilen ucuz bıçaklara itibar edilmemelidir. Bu bıçaklar kurban kesimi sırasında hayvanlara eziyet edebilir ve kazalara neden olabilir. O yüzden bıçak alırken kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat edelim. Alacağımız ve kurbana hazırlık yapacağımız bıçakları da bıçak imalatı yapan , vergisini ödeyen  esnaflarımızdan temin edelim” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu