GenelGündem

Atatürk’ün Sivas’a gelişinin 104. Yıl Dönümü

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün Sivas’a ilk gelişinin 104. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.
İlk Adım Anıtı önünde düzenlenen törene Vali Vekili Şakir Öner Öztürk, Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Cüneyt Mutlu, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, il protokolü ve askeri erkan ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarih öğretmeni Serkan Akıncı, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.


Şeref defterine yazdıklarını okuyan Vali Vekili Şakir Öner Öztürk, şunları söyledi: “27 Haziran’daki şehrimizi ilk teşrifiniz milli mücadele ateşini körüklermiştir. İlimizde karargah kurduğunuz Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında milli mücadelenin istikametini tayin ettiniz ve Cumhuriyetin temellerini burada attınız. Sivas Kongresi’nde milli iradenin üzerinde hiçbir gücün olmadığını vurgulayıp, büyük mücadelelerle yürekli bir şekilde alınan ve sabırla uygulanan kararlar sonucunda Kurtuluş Savaşı’nın kesin zaferle neticelenmesini ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu gerçekleştirdiniz. Bizlerde 104 yıl önceki ruhla şehrimizi ve ülkemizi kalkındırmak, halkımızı mutlu kılmak için büyük bir gayretle ve özveriyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Emanetiniz olan Türk İstiklal ve Cumhuriyetine sahip çıkmayı aziz bir görev sayıyor, sizi ve kahraman arkadaşlarınızı rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.


Program halkoyunları gösterisi ile sona erdi.
Vali Yılmaz Şimşek ise bir mesaj yayınlayarak Atatürk’ün Sivas’a gelişinin 104 yıl dönümünün önemine değinerek, “Cumhuriyetin Temellerini Burada Attık. 104 yıl önce bugün Sivaslılar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize ilk teşriflerinin gururunu yaşadı. Aziz Atatürk; “Anadolu’nun her bakımdan güvenli bir yeri olan Sivas’ta milli bir kongre yapılacaktır.” diyerek manda ve himayeyi reddedip bağımsızlık ateşini yaktığınız, 108 gün boyunca millî mücadeleyi yönettiğiniz ‘Emin Şehir’ aynı ruh ve inançla geleceğe yürümektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, milli mücadelemizin öncülerini ve vatan uğruna canını fedâ eden şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu