GenelGündemSağlıkYerel Haberler

Verem 2020 Yılında 1 Milyon 400 Bin Kişinin Canını Aldı

Sivas İl Sağlık Müdürlüğü 1-7 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası dolayısı ile sağlık ocaklarında pankart çalışması yaptı. Diğer yandan bir açıklama yayınlayan İl Sağlık Müdürlüğü verem hastalığı nedeni ile 2020 yılında yaklaşık 1. 400.000 kişinin öldüğünü belirtti.

Yapılan açıklama da, “Dünya genelinde Covid Salgınının gölgesi altında dikkatlerden uzak kalan Verem hastalığı 2020 yılında 10 milyondan fazla kişiyi etkilemiş, bunların yaklaşık 1.400.000 inin de ölümüne yol açmıştır. Covidin gölgesinde kalması aslında onun önemini artırmaktadır.

Son iki yılda enflasyondaki büyük artışlarda halkın önemli bir bölümünün  beslenme ve barınma koşulları olumsuz yönde  etkilemekte ve insanların bünye direncini düşürmekte hastalanma riskini artırmaktadır. Ülkemizde sayıları 7-8 milyonu bulan ve olumsuz koşullarda yaşayan göçmen/ sığınmacı kitleside  veremin kontrolü açısından ayrı bir risk faktörüdür.

Verem hastalığının en önemli belirtisi öksürüktür. Covidin yanı sıra bu mevsimde çok sık görülen solunun sistemi hastalıklarının başlıca belirtilerinden biri öksürüktür. Bu nedenle sağlık kuruluşlarımıza gelen öksürüklü hastaların dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve 15 günden fazla öksürük hikayesi olanların verem açısından incelenmesi gerekmektedir” denildi.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu