GenelGündemİlçelerYerel Haberler

Güller: Divriği’de Özel Çocuklar için Merkez Açılmalı

Divriği ilçesinde rehabilitasyon merkezi olmaması nedeniyle engelli çocuklar 80 km uzaklıktaki Kangal’a giderek eğitim ve sağlık hizmeti alıyor. Haftada en az 3 gün eğitim alması gereken çocuklar mesafe nedeniyle haftada bir gün eğitim alabiliyor.

Konuyla ilgili İl Genel Meclisi Ocak Ayı toplantısında konuşan Divriği İl Genel Meclis Üyesi Sadık Güller, Divriği’ye engelli çocukların eğitim alacağı bir merkezin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Valiliğin, İl Özel İdaresi’nin ve diğer kurumların konuya hassasiyet göstermesini belediklerini ifade eden Sadık Güller, “Engelli öğrenciler ve çocuklarımız gerçekten mağdur oluyorlar. Aileler de bu durumdan rahatsız. Bu konuyu belirli periyotlarda da gündem dışı söz alarak mecliste gündeme getiriyorum. Divriği’de engellilerin eğitimi ve sağlığı ile ilgili sorun çözülürse hem engelliler hem de aileler rahat nefes alacak.” dedi.

HAFTADA 3 GÜN YERİNE 1 GÜN EĞİTİM ALABİLİYORLAR

Engelli çocukların hafta da bir gün Kangal ilçesine minibüs ile götürülüp getirildiğini açıklayan Güller,Kangal ilçesi ile Divriği’nin arası oldukça uzak ve taşımalı sistemle götürülen engelli çocuklar. Taşımalı olarak götürülen çocuklar ve aileleri yolculuk esnasında gerçekten ciddi problemler yaşayabiliyor. Engelli çocuklarımıza haftada bir gün verilen eğitimde yetersiz kalabiliyor. Bu çocuklarımız Divriği’deki okulların birinde ilgili birim açılarak eğitim almıyorlar da Kangal’a gitmek zorunda kalıyorlar. Bu çocuklarımıza yerinde eğitim ve sağlık hizmetinin verilmesi gerekli. Divriği’de yaşayan bir yaşına bile girmeyen down sendromlu bir çocuğumuz var. Bu çocuğumuz bile ana kucağında minibüsle Kangal’a gidip geliyor. Benimde torunum engelli. Yazın Divriği’ye geldiğinde torunumu Kangal’a götürüyorum. Engelli ve down sendromlu çocuklarımız Divriği bölgesinde yoğunlukta. Bu sebeple çocukların rahat bir şekilde her konuda yerinde hizmet alması gerektiğini düşünüyorum. Bu konunun gündeme alınmasını ilgili kuruma, Valiliğimize ve Bakanlığımıza da bildirdik. İlçemizdeki engelli çocuklarımıza yardımcı olmalarını istedik. Hepimizin çocuğu, torunu ve bir yakını engelli veya down sendromlu olabilir. Bu sebeple bizler bu çocuklara sahip çıkmak istiyoruz. Sahip çıkılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu