GenelGündemİlçeler

Vali Şimşek, “YHT‘in Gelmesi İle Müteşebbislere Yeni Yatırım Alanları Açıldı”

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayı meclis toplantısı Osman Yıldırım başkanlığında gerçekleşti. Vali Yılmaz Şimşek’in de katıldığı toplantı da meclis üyeleri Şimşek’e çeşitli sorular yöneltti.
Gündem maddelerinin okunması ile başlayan toplantı da konuşan Meclis Başkanı Osman Yıldırım, 14 Mayıs seçimlerine değinerek, “özellikle bizim ilimizde en ufak bir tatsızlık olmadan bugüne kadar geldik. Bu bağlamda sakin ve huzurlu bir şehir. İnşallah seçim sonucu da tamamlanır. Seçimde de kim kazanırsa onunla beraber ülkemiz yoluna devam eder. Kazasız belasız bir seçim diliyoruz. Bizde bu süreçte çeşitli çalışmalar yaptık. Ancak vekil adaylarımızı ağırladığımız meclisimizde katılımın az olduğunu gördük. Bu toplantıları yapmak meclisimizin kararı idi. Katılımın olması bizim etkinliğimizin, gücümüzü ve yaptırımı artıracaktır. STSO meclisinden ve yönetiminden başka da kimsenin öyle bir derdi yok. Burada bunu 51. Toplantı ile en son kapattık. Başarılı toplantılar oldu. Bundan sonra bütün organizasyonlarımıza katılmanızı önemle rica ediyorum. Çünkü bizim elimizde kanunumuz yok, sadece yaptırımımız var. Bizim sadece dışarıya karşı birlikte olduğumuzun mesajını vermemiz lazım. Dışarıya karşı ortak hareket etmemiz gerekir diye düşünüyorum. Ben tekrar bu seçimin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Deprem yardımı ile ilgili de konuşan Yıldırım, “şuana kadar 27 kişi katıldı. Mecliste beraber karar aldık. Özellikle kalıcı konut konusunda mecliste toplayacağımız rakamın üzerine, bütçemizden de ekleyeceğimiz ile beraber odalar birliğine bunu takdim edeceğiz. Yakında tüm iller yayınlayacak. Biz de liste halinde teslim edeceğiz. Ayın 31’inde de genel kurul var. Orada da Sivas’a yakışır olsun, ilçe odalarının bizden geçeceği rakamlar olmasın. Evet herkes bire bir gerçekten fazlası ile yardım yaptı. Herkes fazlası ile yaptı ama meclis üyeleri ile beraber tespit ettiğimiz 10 bin lirayı da lütfen yatıralım” şeklinde konuştu.


Daha sonra konuşan STSO Başkanı Zeki Özdemir ise, yönetim kurumu faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdi. Özdemir, Yüksek Hızlı Tren’in geliş gününün Sivas tarihine yazıldığını belirterek, YHT ile şehrimize gelecek olan misafirlerin nasıl ağırlanacağının önemli olduğunu ve bununla ilgili toplantılar yaparak, insanları YHT ile Sivas’a nasıl çekeceklerinin çalışmalarını yapacaklarını söyledi. Özdemir, YGT hattının açılışının yapıldığı gün 4 maddeden oluşan dosyalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmek üzere teslim ettiklerini belirterek, maddeler hakkında bilgiler verdi. Hızlı tren ile Sivas’a gelen misafirleri memnun etmek amacı ile çeşitli çalışmalar yapmaya başladıklarını aktaran Özdemir, taksicilere eğitimler verildiğini belirterek, “ bizi ilgilendiren kısmı hizmet sektörü. Ben hizmet sektöründe olan meclis üyelerimizi bu konu ile ilgili düşünceleri, fikirleri, talepleri veya yapması gerekenler neler var ise hep birlikte çalışmaya da hazırız” dedi.


TSO Meclis toplantısına konuk olan Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ise, “YHT ile Sivas’ımıza gelecek olan misafirlerimize mimarinin zirvesi olan medreselerimizi, camilerimizi, müzelerimizi, dünyanın en güzel meydanlarından biri olan tarihi kent meydanımızı en iyi şekilde tanıtmalıyız ve onlara anlatmalıyız. YHT ‘in gelmesi ile müteşebbislere yeni yatırım alanları açılmakta ve bize sorumluluklar düşmektedir. İlimize gelecek olan ziyaretçilerimizin vakit geçirecekleri, burada kaldığı zaman dilimini en doğru şekilde değerlendirebilecekleri mekan ve işletmelere ihtiyaç vardır. İnşallah hem YHT’nin getirdiği imkanlar hem de Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin sunduğu destek ve teşvik mekanizmaları müteşebbislerimize ve şehrimize yeni fırsatlar sunacaktır. Bölgesel ve lojistik amaçları ile Sivas’ın ekonomik cazibesi hızla artacak, ilimiz karlı bir yatırım coğrafyası olacaktır. Siz Sivas’lı iş insanlarına düşen ise bu alanlara öncü roller üstlenmektir.” Dedi.
Toplantı soru cevap bölümü ile sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu