GenelGündem

Vali Salih Ayhan’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Sivas Valisi Salih Ayhan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. Yıl dönümü dolayısı ile kutlama mesaı yayınladı. Vali Ayhan mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. yıldönümünü karşılamanın ve kutlamanın eşsiz heyecan ve coşkusunu yaşıyoruz” dedi.
Ayhan, mesajında “Cumhuriyet, bağımsızlık ülküsü etrafında mutlak anlamda buluşan ve birleşen aziz milletimizin, örneğine az rastlanır bir irade ve cesaret ile zafere ulaştırdığı Kurtuluş Savaşımızın neticesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ilan edilen Cumhuriyetimiz, vatan ve millet sevdasının ölmez eseri olarak vücut bulmuş ve kutsal vatanımızın geleceğini şekillendirerek milletin gücünü tescillemiştir.
Aziz şehitlerimizin kanlarıyla suladığı vatan topraklarında; milletin hâkimiyeti kurumsallaştırılmış ve kararlaştırılmıştır. Cumhuriyet; farklılıkları, ayrılıkları ve ihtilafları aşarak milli kimlik şuurunun ve birlikte var olma azminin etrafında birleşen Türk milletinin, asaletle perçinlediği ve temellendirdiği yönetim sisteminin adı ve şanı olarak 98 yılı geride bırakmıştır. Büyük milletimizin, 19 Mayıs 1919’dan 29 Ekim 1923’e kadar geçen süre içinde verdiği bağımsızlık ve istikbal mücadelesi Cumhuriyetin adım adım inşası adına saygı ve hayranlıkla andığımız bir zaman aralığı olmuştur.
Cumhuriyetin ilanında hiç kuşku yok ki ilimizin de önemli bir yeri ve payı vardır. Sivas Kongresi ve Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal Paşa 108 Gün Sivas’ta kalarak, Millî Mücadeleyi ve ülkeyi buradan yönetmişlerdir. Sivas Kongresi tek milli kongre olarak vatanın bütünlüğünü, milletin egemenliğini ifade etmiş, işgallere karşı topyekûn direniş kararını almıştır. Manda düşünceleri reddedilerek, millî bağımsızlık benimsenmiştir. Tüm millî dernekler bir çatı altında toplanmıştır. Kısaca Türk milletinin kurtuluşunu hazırlayan kararlar alınmıştır. Sivas, 108 gün boyunca Millî Mücadelenin yol haritasının çıkarıldığı bir merkez, Heyet-i Temsiliye’nin yürütme organı gibi hareket ettiği bir şehir kimliği kazanmıştır. Sivas halkı ve yöneticileri, bu süreçte Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarına yürekten ev sahipliği yaparak, huzur ve güven içinde çalışmalarını sağlamıştır. TBMM’ye ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yol büyük ölçüde Sivas’ta döşenmiştir.
Bu minvalde ilimizde de 98. yıl coşkusunu yaşatacak çeşitli programlar organize edilmiştir. 28 Ekim Perşembe günü saat 13.00’de Atatürk Anıtına çelenk sunma programı ile başlayan ve 31 Ekim Pazar günü Satranç Cumhuriyet Kupası ile son bulan 4 günlük birçok programın yer aldığı kutlama etkinlikleri kültürden sanata, eğitimden spora kadar birçok alanda gerçekleştirilecektir. Programlara tüm halkımızı davet ediyorum.
Bu duygularla, halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete irtihal etmiş gazi ve şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, manevi hatıralarını hürmetle yâd ediyorum.
Cumhuriyet Bayramımızın 98. Yılı Kutlu Olsun” ifadelerine yer verdi.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu