GenelYerel Haberler

Usta ve Kalfalara Lise Diploması Fırsatı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, usta ve kalfaların lise diploması almak için başvuru süresinin 30 Kasım 2020 tarihine kadar uzatıldığını söyledi.
Usta ve kalfalara meslek lisesi diploması yolu açılmasının ardından başvuru tarihi 30 Kasıma kadar uzatıldığı açıklandı.
Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı genelgenin ardından ustalık veya kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayanlar telefi dersleri vererek meslek lisesi diploması alabilecekler.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, daha önce açıklanan başvuru süresinin 30 Kasım 2020 tarihine kadar uzatıldığını belirterek, “Mesleki eğitim merkezinde okuyarak mezun olmuş, fakat diploma programına dahil olmayarak kalfalık ve ustalık belgesi almış kişiler artık telafi dersler ile lise diploması alabilecekler. Bu fırsat usta ve kalfalarımız için çok önemlidir. Usta ve kalfaların eğitimleri yarıda kalan, okuyamamış, okulunu bitirememiş ne kadar kalfamız, ustamız varsa hepsini meslek lisesi mezunu yapmak için özel bir program hazırlandı. Bu program ile lise diploması olmayan usta ve kalfalarımız, meslek lisesi diploması alabileceklerdir. Mesleki Eğitim Merkezi diploma telefi eğitim programına katılmak isteyen usta ve kalfalarımız 30 Kasım tarihine kadar ustalık belgesi aslı ve fotokopisi, öğrenim durumunu gösterir belge, diploma veya tasdiknamesi aslı ve fotokopisi, nüfus cüzdan fotokopisi, iki adet biyometrik fotoğraf ile birlikte Dr. Sadık Ahmet Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru da bulunabilecekler” dedi.
Köksal, usta ve kalfaların kendileri için tanınan bu fırsatı iyi değerlendirmesini, belirlenen süre içerisinde başvuruda bulunarak telafi eğitimlerine katılmalarını tavsiye etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu