GenelGündemYerel Haberler

Uçmaz: Sansür Memurları da Görevlendirin

İYİ Parti Sivas Merkez İlçe Başkanı Melih Uçmaz, basın ve sosyal medya düzenlemesine tepki gösterdi.

Kamuoyuna Dezenformasyonla Mücadele Yasası şeklinde lanse edilen basın ve sosyal medya düzenlemesi hakkında açıklamada bulunan Başkan Melih Uçmaz, “İktidarda bulunan AK Parti ve MHP’nin kabul oyuyla TBMM Adalet komisyonundan geçen Basın ve Sosyal Medya düzenlemesi her ne kadar kamuoyuna, yanlış bilgi verilmesini ve yalan haber yapılmasını engellemeye yönelik gibi gösterilse de neyin doğru neyin yanlış kabul edileceğini kim belirleyecektir? İktidar en iyisi bizi yüz elli yıl daha geriye götürsün ve oldu olacak sansür memurları görevlendirsin.” dedi.

Başkan Melih Uçmaz, “Bu düzenlemeye göre yalan veya yanlış haber yapan ve paylaşan kişilerin bir ila üç yıl arasında değişen oranla hapis cezası istemiyle yargılanması öngörülmektedir. Durum böyleyken örneğin; kendisinden önce Türkiye’de taş devrinin yaşandığını iddia eden bir siyasetçi Sivas’a gelse ve miting meydanında ‘Bizden önce Sivas’ta üniversite var mıydı? Cumhuriyet Üniversitesini biz açtık biz’ dese ve bu sözler haber yapılsa haberi yapan mı yargılanacaktır yoksa bu sözleri söyleyen mi? Dolayısıyla bu düzenleme keyfi olarak değerlendirilmeye ve uygulanmaya açıktır. Medya ve sosyal medya üzerinde zaten var olan baskıyı daha da artıracak bu düzenleme geçtiğimiz günlerde ‘Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet’ diyen Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in ne kadar haklı olduğunun kanıtıdır.” diye konuştu.

Uçmaz, şunları söyledi:

“Bu teklifle kendi işlerine gelmeyen şeylerin haber yapılmasını engellemeye çalışan AK Parti’ye tavsiyemiz; böyle yasa tekliflerine harcayacakları zamanı, vatandaşın dertlerine, ekonominin düzelmesine, enflasyonun düşürülmesine, mülteci sorunun çözülmesine harcarlarsa onların keyiflerini kaçıracak haberler zaten yapılamaz olacaktır. Aksi durumda her gün gazeteleri gezip hoşlarına gitmeyen haberi gazeteden çıkarmak hatta sayfaların arasına AK Parti bülteni yerleştirmek durumunda kalacaklardır. Türk milleti, iktidarı kaybediyor olmanın verdiği telaşın hataya sürüklediği AK Parti’nin düştüğü durumu ibretle izlemekte ve İYİ Parti’nin iktidara gelmesini sabırla beklemektedir. Milletimizin beklediği o kurtuluş gününe az kaldı.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu