GenelGündemİlçeler

“Toz Duman İçindeyiz , Bizim Suçumuz Ne?”

Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Çöte köyünde, Tokat bağlantı grup yolunda gerçekleştirilen altyapı çalışmaları sonucunda köy halkı, yaşam koşullarının daha da zorlaştığını dile getiriyor. Yol çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan yoğun toz, köy sakinlerini sağlık sorunları ve güvenlik riskleri ile karşı karşıya bırakmış durumda.

Köyde yaşayan Cemalettin Aydemir, yaşadıkları sıkıntıları şu sözlerle ifade etti: “Meyvelerimiz toz ve toprak içinde kalıyor. Yazık, bir meyve kaç günde meydana geliyor? Sayın kaymakam, sayın vali, bu yolu görmüyorlar mı? Bizleri hiç mi görmüyorlar? Yetkililere sesleniyorum, bu yolumuzu artık asfaltlayın.”dedi.

Köy sakinlerinden   Hüsameddin Karaaslan , “Köyümüzün nüfusu 260 kişi olup, bakımsız bir köydür. Yol asfalt olacak denildi, ama stabilize döküldü. Önceki halimiz bundan daha iyiydi. Toz duman içindeyiz. Hastalık riski taşıyan bronşit hastaları dışarı çıkamıyor. En büyük köy yine bizim köyümüz, Sivas’ın en ücra köylerinden birisi olmasına rağmen en gözde köylerden birisi. Yıllardır yapılması gereken 2,700 metre asfaltı bir türlü yaptıramıyoruz. Bizim suçumuz ne ki? Nereye gideceğimizi şaşırdık. Özel idare ilgilenmiyor, köy hizmet birliği bakmıyor, valilik ilgilenmiyor, kim ilgilenecek? Bizim sorunlarımıza çare olacak birilerini bulunsun. Toz nedeniyle dışarı çıkamıyoruz. “dedi.

 

Köy sakinlerinden Ömer Gürleyük ise şunları söyledi: “Yetkililere sesleniyorum. Bizim buradaki yolumuzun tamamı bir buçuk kilometre yol. Kaç yıldır yapılmıyor. Çamaşırlarınızı asamaz hale geldik, evlerimizin camlarını açamıyoruz. Sesimizi duyun artık.” şeklinde konuştu.

 

Köy sakinleri, yaşadıkları zorlu koşulların bir an önce çözülmesini ve yolun asfaltlanmasını talep ediyorlar.

 

Şifanur Şimşek

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu