GenelGündemİlçeler

Topçu’dan Hacı Çetindağ’a Yalanlama

Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu’dan, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ’ın yaptığı açıklama sonrası düzeltme geldi. Topçu, şeker pancarı ve patates ekim yasağının devam ettiğini belirtti.
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak barajlardaki su doluluk oranının yüzde 85’lere çıktığını, şeker pancarı ve patates ekim yasağının kalktığını söylemişti.
Çetindağ’ın açıklamasının ardından konu ile ilgili açıklama yapan Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu verileri paylaşarak, yasağın devam ettiğini söyledi.
Başkan Azimet Topçu, “Yaşanan kuraklıkla birlikte barajlarımızda ciddi oranda düşüş yaşanmıştı. Sonrasında yaşanan yağışlarla birlikte her ne kadar barajların su seviyesinde yükselme olsa da yeterli orana yükselmediğini gördük. Bu nedenle geçtiğimiz yıl Sivas’ın Şarkışla ve Ulaş ilçelerinin belirli bölgelerinde üretimlerinde bol su isteyen şeker pancarı, patates ve bazı yem bitkilerinin ekimi yasaklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde oda başkanımız yasakların kalktığına dair açıklamalarda bulundu. Ancak son aldığımız bilgilere göre Şarkışla ilçesinde bulunan Kanak barajı yüzde yüzde 50,3, Yapıaltın barajı ise yüzde 33,1 oranında doluluk gösteriyor. Mevcut doluluk oranları bugün itibarı ile kullanılabilir miktar 1,5 milyon olarak görülüyor, ölü hacim ise 4,5 milyondur. 4,5 milyon içme suyu, Yani yasaklar devam etmektedir” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu