GenelGündem

TBMM’de Aşık Veysel Dinletti

Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP) Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Sivaslı Halk Ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu’nun 127. Yaş günü dolayısı ile mecliste aldığı sözde kürsüden milletvekillerine “Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünü dinletti.
25 Ekim 1984 Yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğan ünlü Halk Ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu 127. Yaş gününde unutulmadı. Veysel’in doğum günü dolayısı ile TBMM’de söz alan MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Veysel’in hayatı hakkında kısaca bilgi verdi. Özyürek, “Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece… Bilmiyorum ne haldeyim, gidiyorum gündüz gece. Bu dizelerin sahibi üstadımız, ünlü halk şairimiz 25 Ekim 1894 yılında Şarkışla ilçemizin Sivrialan köyünde dünyaya gelir. Âşık Veysel’in iki kız kardeşi yakalandıkları çiçek hastalığından hayatlarını kaybederler. Âşık Veysel aynı çiçek hastalığına yakalanıp iki gözünü kaybetmiştir. Babası aşığın saz sevgisini bildiği için ona bir bağlama hediye eder. Veysel çalar söyler. Ta ki 39 yaşına kadar. Esma hanım ile evlenir. Kız kardeşlerinin kaderini bir kez daha yaşar. İki çocuğunu kaybeder. Yaşananları unutmak için Zara ilçesine giderek bir süre orada yaşar. Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa. Eğlenecek yer bulamam gönlümdeki köşk olmasa. Zara da tanıştığı Gülizar Hanım ile evlenir. 6 çocuğu olur. Ahmet Kutsi Tecer ile tanıştıktan sonra yıldızı parlar. Şiirlerine gazetelerde yer verilir. Âşık Veysel ile ilgili 1965 Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından özel bir karar alınır. Türk diline ve milli birliğe yaptığı katkılardan dolayı 500 lira maaş bağlanır. Veysel köy köy şehir şehir dolaşarak kazandıkları ile Kızılırmak üzerinde Kaplanderesi köprüsünü yaptırır. Kurak boz topraklar burada ot yetişmez denilen yerlerde meyve bahçesi yapar. Yetişen elmalara “Veysel Elması” denir.
Toprağı işlemeyi seviyordu. 70 yıl kalp gözü ile gören Veysel’e doktorlar gözlerini açmayı teklif ederler. Veysel bunu reddeder. Âşık Veysel o günü bakın nasıl anlatıyor: “doktorlar İstanbul’a davet ettiler. Gel dediler gözlerini açalım dediler. İstemem dedim. Ya nasıl olur da istemezsin dediler. Bu fırsatı insan kaçırır mı dediler. İstemem dedi. Tekrar sebebi dediler. Ben şimdiye kadar kafamda bir yuva kurmuşum. Gözüm açılırsa o yuva dağılır” dedi.
Konuşmasının ardından cep telefonundan Âşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünü açarak mecliste bulunan milletvekillerine kürsüden türküyü dinleten Özyürek, Veysel’i bir kez daha rahmet ile andığını belirtti.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu