EğitimGenelYerel Haberler

Sivas’ta Tüm Okullar, “Okulum Temiz Belgesi” Aldı

MEB ve TSE tarafından hazırlanan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu” kapsamında Sivas’taki bütün okullar “Okulum Temiz Belgesi” almaya hak kazandı. Gerekli hijyen şartlarını sağlayan okullar için Sivas Valiliği konferans salonunda temsili olarak belge takdim töreni düzenlendi. 21 Okulun belge takdimlerinin gerçekleştirildiği törene Vali Salih Ayhan, Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel, Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.
Programda konuşan Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sivas’taki tüm okul ve kurumların gerekli şartları sağlayarak “Okulum Temiz Belgesi” almaya hak kazandığını söyledi. İlimizde daha önce gerçekleştirilen beyaz bayrak uygulamasıyla da okulların gerekli hijyen şartlarını yerine getirme noktasında büyük gayret gösterdiğini belirten Savaşçı; “Tüm okul ve kurumlarımız Okulum Temiz Belgesini almayı hak ederek yüzümüzü ağartmıştır” dedi.
Savaşçı, şu ifadeleri kullandı: “Okullarımız, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu doğrultusunda eylem planlarını hazırladı ve gerekli düzenlemeleri yaptılar. Sonrasında, Bakanlığımız ve TSE işbirliğinde oluşturulan eğitim programları ile yetkilendirilen tetkik görevlileri tarafından bu okullar yerinde denetlenip kontrol edildi. Şartlara uygun okullarımıza da Okulum Temiz Belgeleri verildi. Bu anlamda gururla söyleyebiliriz ki Sivas’ımız genlindeki 629 okul ve kurumumuzun tamamı, Okulum Temiz belgesini almayı hak ederek yüzümüzü ağartmıştır. Bizler daha önceden zaten Beyaz Bayrak çalışmalarına önem veriyorduk. İlimizde hâlihazırda 451 okulumuz Beyaz Bayrak almış, ülke genelinde yüzde 45 olan beyaz bayraklı okul ortalaması Sivas’ta yüzde 69 olarak geçekleşmiş ve bu anlamda ilimiz; çok önemli bir başarı elde etmişti. Aslında bu çalışmalara gösterdiğimiz özen, Okulum Temiz belgelerini almamızı kolaylaştırdı.”

“SİVAS’TA EĞİTİM EHİL ELLERDE”


Vali Salih Ayhan ise Sivas’ta eğitimin ehil ellerde olduğuna vurgu yaptı. Okulların, temiz ve güvenirliğinin ise Okulum Temiz Belgesi ile belgelendiğinin altını çizen Ayhan, bundan sonra da bu sürecin titizlikle takip edileceğini vurguladı.
Okul idarecileri ve öğretmenlere gösterdikleri gayret ve hassasiyet dolayısıyla da teşekkür eden Ayhan, “Okullarımız temiz. Bu belgelidir. Dolayısıyla huzurlu bir şekilde, güvenli bir şekilde vatandaşlarımız çocuklarını okula gönderebilir. Sivas’ta eğitim ehil ellerdedir. Öğrencilerimizin, emin ellerde, ehil ellerde ve güvenilir yerlerde olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu sadece belge almakla yetmeyecek, bunu dinamik bir şekilde takip edeceğiz.” İfadelerini kullandı.
Vali Ayhan, konuşmasının ardından Sivas’ta Okulum Temiz Belgesi almaya hak kazanan 629 okul ve kurum arasından temsili olarak 21 okulun idarecilerine Okulum Temiz Belgesi’ni takdim etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu