GenelGündemİlçeler

Sivas’ta Kurban Kesim 2500, Et Çekimi 10 TL

Sivas’ta 2023 yılı kurban kesim fiyatları belirlendi. Kurban kesimi 2500 TL, et çekimi ise 10 TL olarak belirlendi.
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Sivas’taki kurban kesimi ve fiyatları hakkında açıklama yaptı.
Başkan Karakaya, Sivas’ta bulunan besicilerle ve kombina sahipleriyle yapmış oldukları toplantı sonrasında yaptığı açıklamada; “Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ilimizdeki besici ve üreticilerle yaptığımız toplantı sonucu, Tosun Canlı Kilogram Fiyatı 160 TL, Damızlık vasfını kaybetmiş Düve 150 TL, Dişi Koyun 110 TL, Erkek Koyun ise 140 TL’den satılacak. Kombinalardaki kesim ücretleri ise Büyükbaş için 2500 TL, Küçükbaş için 750 TL, Söküm ücreti 1500 TL, Paylama ücreti 1000 TL, Et çekim ücreti ise 10 TL olarak belirlenmiştir” dedi.


Kurbanlık Bayramı öncesinde hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Başkan Karakaya; “Hemşerilerimiz belediyelerimiz tarafından kurulan kurban pazarlarından veya besi çiftliklerinden gönül rahatlığıyla kurbanlıklarını alabilirler. Hayvan kesimlerini ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsat alınmış mezbaha ve kombinalar veya Belediyelerimizce belirlenen geçici kesim yerleri ile besi çiftliklerini tercih edebilirler.
Hemşerilerimizden küpesi olmayan hayvanları almamalarını konusunda dikkatli olmalarını özellikle rica ediyorum. Veteriner Sağlık Raporu olmayan, çok zayıf olan, Gebe veya yeni doğum yapmış olan, Yüksek ateşi olan, Çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, Bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, Salya akıntısı bulunan, Uzuvları eksik olan hayvanlar satın alınmamalı. Et çekimini ise bu sene daha sıkı tedbirler alınacaktır. Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan seyyar olarak tabir ettiğimiz kişilere değil de, hijyen kurallarına her zaman itina gösteren kasaplarda yaptırmalarını önemle rica ediyorum.
Son olarak Sivaslı hemşerilerimizin ve tüm milletimizin Kurban Bayramı’nı Sivas Ticaret Borsası olarak şimdiden tebrik ediyorum, Allah keseceğiniz kurbanlarınızı kabul etsin.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu