Genel

Sivas’ın Lezzetleri Tek Tek Tadıldı

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteklediği, ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ sloganıyla bu yıl 11’inci kez gerçekleşen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda, Sivas’ın yöresel ürünleri ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Antalya Expo Center´da 20-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen fuarın açılışına, TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Babür Şardaş, Borsa ve Oda Meclis Üyeleri, Türkiye´nin birçok ilinden oda ve borsa başkanı ve protokol üyesi katıldı.

Antalya´da 5 gün boyunca 76 il ve KKTC’den 113 oda ve borsa ile 16 Kalkınma Ajansı olmak üzere toplam 650’nin üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapan, Sivas Ticaret Borsası, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın ortak yer aldığı YÖREX Sivas standında bu sene dünyaca ünlü Kangal Köpeği, Sivas Sucuğu, Sivas Köftesi, Sivas Pastırması, Sivas Katmeri, Sivas Tuzu, Sivas Balı, Pezik Turşusu, Ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in balmumu heykeli ve Sivas türkülerini dillendiren Aşıklar Derneği sanatçılarının katılımı ile Sivas tüm yönleriyle tanıtıldı. Ayrıca ziyaretçilere damaklarda eşsiz bir lezzet bırakan Tescilli Sivas Köftesi ikram edildi.

Sivas standını ziyaret eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na Başkan Hastaoğlu tarafından Sivas el üretimi minyatür Osmanlı Kılıcı hediye edildi.

YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Abdulkadir Hastaoğlu, “Bu yıl 11’incisi düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarına, Borsamızın, Ticaret ve Sanayi Odamızın temsilcileriyle ve Sivaslı Aşıklarımız ile kalabalık bir şekilde katılım gösterdik. Sivas Standımıza ve Coğrafi işaretli ürünlerimize Antalya’da yaşayan hemşerilerimiz ve ziyaretçilerin göstermiş oldukları ilgi bizleri fazlasıyla heyecanlandırmıştır. Oda ve Borsa olarak yöresel ürünler ve coğrafi işaret tesciline büyük önem veriyoruz. İnanıyorum ki Sivas’ımız, başta coğrafi işaretli ürünleri noktasında tarihi ve doğal güzellikleri ile de daha fazla ivme kazanacaktır, daha çok tanınır hale gelecektir. Çünkü ilimizin çok büyük bir kapasitesi var. Yörex Fuarı’nda İlimizin tanıtılması noktasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu