GenelGündem

Sivas Ve Malatya Ticaret Borsaları Kardeş Oda Oldu

Sivas Ticaret Borsası (STB) ile Malatya Ticaret Borsası (MTB) arasında iki borsa arasındaki iş birliğini artırmak ve güçlendirmek için ‘Kardeş Borsa İş birliği Protokolü’ imzalandı. İki komşu şehir olan Malatya ve Sivas’ın Ticaret Borsaları imzaladıkları protokol ile kardeş oda oldu.

Malatya Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen protokol imza töreni’ne MTB Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, STB Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Karakaya, MTB Meclis Başkanı Erdoğan Ünal, STB Meclis Başkanı Mehmet Akif Arslan ve borsaların meclis üyeleri katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, 6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketi sonrasında şehirlerin yeniden inşası için yoğun bir mücadele verildiğini söyledi. Deprem sonrası ilk yardımlarına koşan şehirlerden birinin de Sivas olduğunu anlatan Özcan, “Yaşadığımız zorluk ve sıkıntıları atlatma konusunda bize destek veren komşu illerimizden Sivas Ticaret Borsamızla bir kardeş borsa protokolü imzalıyoruz. Malatya’yı bu yıkıntı ve enkaz durumundan bir an önce kurtarıp hem ekonomik olarak hem sosyal olarak yeniden bölgenin cazibe merkezine dönüştürmek için komşu illerimizle böyle bir iş birliği yapıyoruz. Buradaki bütün amacımız iş birliği ve iş ilişkilerini güçlendirmek, ticaretin ve ekonominin özellikle gelişimine katkıda bulunmak, üyelerimiz ve bölge ekonomisinin sürdürülebilir büyümesini de teşvik etmek için bu protokolü imzalıyoruz” şeklinde konuştu.

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya ise depremin büyük yıkıma uğrattığı Malatya’yı bu şekilde gördükleri için üzgün olduklarını söyledi. Sivas’ın hububat üretim merkezi olduğunu ve bu noktada sektörleri ortak kalkındırma için bir çalışma içerisine girdiklerini belirten Karakaya, “Biz hububat üretim merkeziyiz, burada sanayi biraz daha gelişmiş durumda. Üyelerimiz Malatya’ya çok ciddi şekilde hammadde tedariki konusunda yardımcı oluyorlar. Sivas olarak burada üretilen ürünlerin satışı konusunda ciddi bir dağıtım ağı oluşturmak istiyoruz. Bu kardeş odalar ve iş birliği protokolü iki tarafa da hayırlı olur” dedi.

İmzalanan protokolün sadece masada kalmaması için her iki tarafın da ciddi çalışmalar yapacağına inandığını ifade eden Karakaya, “Borsalarımızı, üyelerimizi ve şehirlerimizi daha sürdürülebilir, daha gelişmiş şeyler haline getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Özcan ve Karakaya tarafından iş birliği protokolü imzalandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu