GenelGündemYerel Haberler

Sivas Pastırmasına Coğrafi İşaret

Sivas Ticaret Borsası tarafından iki yıl önce yapılan başvurunun ardından Sivas Pastırmasının coğrafi işaret süreci tamamlandı. Türk Patent ve Marka Kurumu pastırmaya Coğrafi İşaret Tescil Belgesi vererek tescilledi.

Alınan tescil belgesi ile Sivas Pastırması’nın resmi anlamda markalaştığını belirten Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, “Lezzetini Sivas’ta yetiştirilen büyükbaş hayvan etinden, Sivas tuzundan ve çemeninden alan Sivas pastırması için 2020 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil başvurusunda bulunduk. Gerekli incelemeler tamamlandı ve 30 Mayıs’ta tescil edildi. Bugün itibariyle de Coğrafi İşaret Tescil Belgesi elimize ulaştı. Böylelikle coğrafi işaretli ürünler arasına Sivas Pastırması da katılmış oldu” dedi.

Sivas Pastırmasının gerçek anlamda lezzetiyle, kesimiyle, üretimiyle, kurutulmasıyla Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldığını belirten Başkan Hastaoğlu, “Sivas Pastırması; 2 yaşını doldurmuş erkek dana etinin karıncabaş denilen 1-2 mm boyutundaki yer altı Sivas Kaynak Tuzu ile tuzlanıp doğal hava şartlarında kurutulması ve çemen ile kaplanması suretiyle üretilmektedir. Dilimlenmiş olarak satışa sunulan Sivas Pastırmasının dilim kalınlığı en fazla 2 mm’dir. Sivas Pastırmasında erkek danadan elde edilen sırt ve bonfile eti, öğütülmüş çemen unu ve karıncabaş olarak ifade edilen boyuttaki yeraltı Sivas kaynak tuzu kullanılır. Sivas Pastırmasına karakteristik özelliğini kazandıran bir diğer önemli unsur kurutma işleminin tamamen doğal hava şartlarında yapılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Sivas Pastırması’nın artık hak ettiği yerde olduğunu belirten Başkan Hastaoğlu; “Sivas Ticaret Borsası olarak yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde artık Sivas Pastırması hak ettiği yere ulaştı. İlimiz için hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sivas’ta markalaşacak daha birçok ürünümüz var. Zeron Buğdayı, Sivas Sucuğu, Sivas Fırın Kellesi, Sivas Fırın Pöçük ve Sivas Tuzu’nun da tescili için başvurumuzu yaptık. İnşallah bu ürünlerimizde zaman içerisinde coğrafi işaretli ürünler arasına katılmış olacak.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu