GenelGündem

SİVAS KIŞ FESTİVALİ’NİN İLKİ DOLU DOLU GEÇTİ…

Sivas Belediyesince düzenlenen ‘Kış Festivali‘ binlerce misafiri ağırladı. İki gün süren etkinlikte renkli görüntüler ortaya çıktı.
Tarihi Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen festivalin açılış kurdelesi; Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, il protokolü ve kurum müdürleri tarafından kesildi.
5 yöreden 5 farklı oyunun sergilendiği folklor gösterisiyle başlayan festivalde, yöresel ürünler ve şehir fotoğraflarının yer aldığı stantlar ilgi gördü.
Sosyal medya fenomeni Baruthane Pilavcısı Nedim Şahin tarafından alanı dolduran katılımcılara nohutlu pilav dağıtıldı.
Festivalde ilk olarak Sivaslı DJ’lerden Uğur Yıldırım sahne aldı. Yıldırım’ın ardından Reynmen olarak bilinen şarkıcı Yusuf Aktaş konser verdi. Sefo ismiyle tanınan şarkıcı Seyfullah Sağır ve sosyal medya fenomeni Sivaslı Berk Keklik ile sahneyi paylaşan Yusuf Aktaş, Kongre Müzesi Bahçesi’nde Sivaslıları müziğe doyurdu. Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 derece ölçüldüğü şehirde tarihi meydana akın eden binlerce Sivaslı, söylenen şarkılara eşlik etti.
Festivalin ikinci günü spor gösterileri ile başladı. Güreş, karate, sayokan, wushu ve diğer branşlardaki milli sporcuların nefes kesen gösterileri katılımcılar tarafından büyük alkış aldı.
Spor gösterilerinin ardından sihirbaz Erol Aygün tarafından illüzyon gösterisi ve çocuk etkinlikleri gerçekleştirildi. Minik katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, çocuklar gönüllerince eğlendi.
Daha sonra Türk Halk Müziği sanatçısı İbrahim Şahin tarafından birbirinden güzel Sivas türküleri seslendirildi.
Festivalin son etkinliği Tuğçe Kandemir konseri oldu. Kent Meydanı’nda düzenlenen konserde, soğuk havaya aldırış etmeyen binlerce kişi meydanı doldurdu. Sevilen sanatçı Tuğçe Kandemir söylediği şarkılarla katılımcılara unutulmaz bir akşam yaşattı.
Festival kapsamında katılımcılar, iki gün boyunca meydanin çeşitli kısımlarına konulan varillerdeki ateşin etrafında ısındı. Etkinliğe sadece Sivas’tan değil; Çorum, Amasya, Tokat ve Yozgat gibi çevre illerden de yoğun katılım sağlandı.
Festival kapsamında yapılan çekilişle 250 kişiye her şey dâhil Yıldız Dağı gezisi, 25 kişiye ise tablet bilgisayar hediye edildi. Ayrıca şehirde iki gün boyunca tüm öğrencilere toplu taşıma ücretsiz sağlandı.
BAŞKAN BİLGİN; “KIŞ FESTİVALİ’Nİ GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ”
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Sivas dün Türkiye’nin en soğuk iliydi ama o soğukluğu sizlerin enerjisiyle 2 gün boyunca farklı etkinliklerle ve gençlerimizle aştık. Belediye olarak amacımız şehrin her noktasına dokunmak ve bu şehirde yaşayan her kesimi mutlu etmek. Şehrin bir kültürü var ve burası bir üniversite şehri. Dolayısıyla gençlere hitap ederek onları heyecanlandıran ve onlara ‘İyi ki Sivas’ı tercih ettim’ dedirtecek çalışmaları sizlerin önerisiyle hayata geçiriyoruz. Belediye olarak vatandaşın isteğine göre belediyecilik yapıyoruz. Bu Sivas´ta düzenlediğimiz ilk festival ve bundan sonra her yıl düzenli olarak geleneksel hale getirerek devam ettireceğiz. Konserlerle söyleşilerle ve kültürel faaliyetlerle inşallah dolu dolu bir dönem yaşayacağız.” dedi.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu