GenelGündemİlçeler

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Kale ve Kızılırmak Projeleri’nin son durumunu açıkladı

 

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Kale Projesi ve Kızılırmak Projesi ile ilgili son durumu paylaştı. Kale Projesi’nin birinci etabının ihalesinin tamamlandığını ve ikinci etabın devam ettiğini belirten Başkan Bilgin,

“Kale Projesi bu şehrin en önemli projelerinden bir tanesi. Kale Projesinin birinci etabı bizden önce ihale edilmişti. İhalesi tamamlandı, bitti. İkinci etabın ihalesini yaptık, şu an devam ediyor. Üçüncü etap ihale hazırlıklarımız bitti ve yaklaşık 100 tane bina var orada yaklaşık 25-26 binanın da Anıtlar Kurulundan onayını bekliyoruz. Onlar da bittiği zaman ihale ederek tamamlamayı arzuluyoruz. Altyapı ihalesini önümüzdeki günlerde yapacağız. İnşallah 2024’te bitecek şekilde Kale Projesini takip ediyoruz. Hızlı trenle birlikte Kale Projesi Sivas’ın turizmi ve kültürel hayatı açısından önemli bir proje haline geldi. Aziz Vlas Türbesiyle  ilgili çalışmalarımız da  devam ediyor. Kazısı bitti. Şu anda proje Anıtlar Kurulunda. Proje onayı geldiği zaman hızlı bir şekilde yapıp açmayı planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Başkan Bilgin; konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:  Kızılırmak Projesi’nde önemli aşamaların tamamlandığını ve projenin hayata geçirilmesi için çalışmalara devam edildiğini belirtti. 

Bilgin, “Kızılırmak Projesi şehrin uzun yıllar konuştuğu uzun yıllar gündeminde bulunan bir proje. Kızılırmak Projesiyle ilgili ne yaptınız diye sorarsanız bizce biz en önemli kısmını tamamladık. Neydi o? İmar uygulamasıydı. Projenin uygulanacağı alanın da mülkiyet sorunu vardı. Yani bu proje oradaki vatandaşa ait arazi üzerinde. Sonuçta ya kamulaştırarak yapacaksın, ya imar uygulamasıyla yapacaksın. 4 milyon metrekarelik projenin uygulanacağı alanı imar uygulamasıyla birlikte bitirdik ve mülkiyeti, tapusu belediyeye çıktı. Bundan sonra inşallah etap etap  projeyi hayata geçireceğiz. Sadece ‘Tayyip Erdoğan Bulvarının sol tarafında projeyi başlatalım’ diyoruz ama önümüzdeki günlerde bunu netleştireceğiz. Kızılırmak bütçesel olarak da çok çok büyük proje ama dediğim gibi elimizde bir projemiz var. Biz olayın imar kısmını, mülkiyet kısmını çözdük. İnşallah bu dönem bu etap etap başlayacak ve önümüzdeki dönemlerde şehre nefes aldıracak farklı bir projeyi hayata geçireceğiz.  İstasyon’un karşısında TCDD’ye ait olan tek katlı lojmanlar var. Sayın Bakanımız Murat Kurum’a teşekkür ediyorum. Her projede destek verdi. Onun desteğiyle oranın mülkiyetinin belediyeye geçirilmesi ve oranın bir Sanatkarlar Sokağı olarak düzenlenmesi projemiz vardı. Şu anda devir işlemleri son aşamaya geldi. İnşallah devir işlemi bittiği takdirde şehrin ticaretine, ekonomisine, turizmine katkı sunacak bir projeyi hayata geçireceğiz. Orası belediyemize bedelsiz tahsis edilecek. O projeyi önemsiyoruz ve hızlandırmak istiyoruz ama bu deprem her şeyi etkilediği gibi bizim projeleri de ister istemez etkiledi ama belli bir noktaya geldi. İnşallah önümüzdeki süreçte devrini tamamladıktan sonra hızlı bir şekilde projeyi uygulamaya geçireceğiz. Yine o projede yüksek hızlı trenin başlamasıyla birlikte şehir açısından önemli bir proje oldu”. dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu