Gündem

SBTÜ ’de Asrın Felaketinde Ölenler Anıldı

SBTÜ’de Türkiye’nin son yüzyılda yaşamış olduğu en büyük doğal afet olarak tarihe geçen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş ili Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin yıldönümünde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

SBTÜ Konferans Salonunda düzenlenen anma programına Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Emre Biçer ile Prof. Dr. Kaan Kökten, Genel Sekreter Kadir Ali Seçer, fakülte dekanları ve akademi ve idari personeli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı okunmasının ardından Hasan Aksu Cami İmam Hatibi Murat Taşkıran tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ile depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için dua edildi. Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul depremin asrın felaketi olduğuna dikkat çekerek “Tam bir yıl önce vefat eden 50 bini aşkın vatandaşımızla 14 milyon kişinin etkilendiği bu olay dolayısıyla yer değiştiren, sıkıntılar yaşayan, mağdur olan bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun derken vefat edenlere de Allah’tan rahmet diliyorum. Geldiğimiz noktada milletimizin birliği, hükümetimizin, devletimizin olaylara ilk gününden itibaren sahip çıkması pek çok sorunun çözümlenmesini sağladı. Dünyada başka bir millet, devlet ve ülke yok ki asrın felaketi olarak görülen bir doğal afetten sonra bu denli hızlı toparlanabilsin ve bunu tüm dünyaya örnek teşkil edecek bir asrın birlikteliğine dönüştürebilsin. Bu yüce millet ve devlet inanın bu yarayı bir yıl gibi kısa sürede sardı ve sarmaya da devam ediyor. Herkes bu başarı hikâyesinde pay sahibi oldu ve birlikte bu zorlu süreci atlattık. Burada yeni nesilleri yetiştiren bizlere de büyük görevler düşüyor. Etik değerlere ve işinin hakkını veren bireyler yetiştirerek depremde gördüğümüz insandan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmalıyız.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu