EğitimGenelGündemYerel Haberler

Robotlar Yarıştı

Sivas Valiliği himayesinde Buruciye AŞ sponsorluğunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslararası Sivas Robot Yarışması (Si-Ro) sona erdi. Yarışmada dereceye giren projeler için ödül töreni düzenlendi. 

İHA Kategorisinde 66, Tematik Robot Kategorisinde 552, Yapay Zekâ Kategorisinde 27 ve Akıllı Teknolojiler Kategorisinde 376 projenin yarıştığı Si-Ro, büyük heyecana sahne oldu. Türkiye’nin 67 ilinden başvuru yapılan yarışmaya Azerbaycan’dan 2, Romanya’dan ise 1 ilden katılım sağlandı. 24 Mayıs’ta Uluslararası Nuri Demirağ İnsansız Hava Aracı Yarışması ile başlayan heyecan fırtınası ilgiyle takip edildi.

Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde gerçekleştirilen ödül törenine Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, il protokolü, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

Ödül töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, Si-Ro’ya katılım sağlayan ve ödül alan tüm öğrencileri tebrik etti. Selçuklu’nun kalbi, Osmanlı’nın vicdanı ve Cumhuriyetin aklı olan Sultan Şehir Sivas’ın 4 gün boyunca, çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirten Aslan, Si-Ro’nun Millî Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilen proje ve çalışmalardan ilham alınarak, genç nesillere yeni ufuklar açmak için gerçekleştirildiğine vurgu yaptı. Aslan, Si-Ro’nun her aşamasının akıllı teknolojilerle gerçekleştirildiğine de dikkat çekti. 

Vali Dr. Yılmaz Şimşek ise geleceğin bilgi ve becerilerinin bilim ve fen ile kazanılabileceğine vurgu yaptı.
Her alanda olduğu gibi bilimsel çalışmalara da her türlü desteği sağlamaya devam edeceklerini belirten Vali Şimşek; “Atatürk’ün söylediği gibi gözlerimizi kapatıp yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Gelişmiş ve uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız. Bu yaşam ancak bilim ve fen ile olur. Bu anlayış doğrultusunda konuya baktığımızda milli teknoloji hamlesinin Türkiye’nin kritik teknoloji anlamında tam bağımsızlık iddiasını sürdürebilmesi ve bu iddiayı çok daha ileri bir seviyeye çıkarabilme hedefinin en önemli mihenk taşı olduğunu görüyoruz. Ülke olarak bu amaca ulaşabilmek için gerekli tüm donanıma, altyapıya ve nitelikli iş gücüne sahibiz. Ben bugünkü tabloya ve heyecana baktığımda çok ümitli olduğumu söyleyebilirim. İnşallah sizlerden önümüzdeki yıllarda robot teknolojisinin Nobel’i olan Engelberger Ödülünü de bekliyoruz. Bizler, ilin yöneticisi olarak ilimizin eğitim, tarım, turizm ve ekonomisinin yanı sıra teknoloji alanında da söz sahibi olan bir şehir olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun için her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Vali Şimşek’in konuşmasının ardından Uluslararası Sivas Robot Yarışmasında dereceye giren projeler için ödül töreni gerçekleştirildi. Öğrenci ve öğretmenlere madalya, plaket ve ödüllerini Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan ve İl Müftüsü Remzi Pehlivan takdim etti.

İHA kategorisinde 66, Tematik Robotlar kategorisine 552, Yapay Zekâ kategorisine 27 ve Akıllı Teknolojiler kategorisinde ise 376 proje başvurusunun yapıldığı yarışmada Nuri Demirağ İHA Yarışması başta olmak üzere, Çizgi İzleyen, Er Meydanı, Kargo Taşıyan, Labirent Çözen, Kemankeş, Çevre Teknolojileri, Sağlık Teknolojileri, Sosyal Alan Teknolojileri, Eğitim Teknolojileri ve İnsanlık Yararına alt kategorilerinde 48 proje, akademisyenler ve alanında uzman isimlerin yer aldığı jüri tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından ödül aldı.

Yarışmada dereceye giren projeler için 204 bin TL ödül dağıtıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu