EğitimGenelGündemYerel Haberler

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Azerbaycan Televizyonu’na Açıklamalarda Bulundu

SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 7. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Toplantısı için TBMM Başkanı Mustafa Şentop, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve 45 Rektör ile birlikte kardeş ülke Azerbaycan’a gitti.

AZ TV’de düzenlenen 7. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi canlı yayınına katılan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Sosyal Bilimler Kongresi birçok ülkede yapılan uluslararası bir kongre. Bu yıl Kardeş Ülke Azerbaycan’da olmasının ayrı bir mutluluğunu yaşıyoruz. Asıl konumuz burada Karabağ. Meclis Başkanımız YÖK Başkanımız, 45 rektör buraya gelerek güzel çalışmalar yürüteceğiz. 45 Rektör Yarın Şuşa’yı ziyaret edeceğiz. İnşallah neticeler de güzel olacak.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız canlı yayında yaptığı konuşmada;  “TEKNOFEST Türkiye’de yıllardır yapılıyor. Bütün üniversiteler TEKNOFEST’E katılıyor. Dereceye giren projeler uygulamaya alınıyor. Geçen yıl Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 4 takımla TEKNOFEST’E katıldı. Bir takımız Su Altı Geliştirdiği cihaz ile 3. Oldu.  2023 de Samsun’da olacak. Bir sonraki TEKNOFEST Sivas’ta yapılmasını istiyoruz. Çünkü Sivas Kongresi Milli Mücadeleye sahipliği yapmış kadim bir şehir.” dedi.

Konuşmasının devamında Rektör Prof. Dr. Yıldız; “Karabağ savaşında şehit olanların ve gazi yakınlarının çocuklarının üniversitemizde eğitim görmesini sağlıyoruz. 29 öğrencimiz eğitim görmekte. Biz bunun devamını istiyoruz. Bizim üniversitemizde tarımla ilgili önemli gelişmelerimiz var. Tarım ile alakalı eğitim görmek isteyen öğrencilerimiz bizim üniversitemizde bu eğitimi alabilir. Yurt ücreti zaten almıyoruz. İş adamlarımız burs içinde destek veriyorlar.” dedi.

Bakü Devlet Üniversitesi ile birçok ortak projelerimiz oldu diyen Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Nesimi Sempozyumu’nu Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi’nde gerçekleştirdik. Kısa bir süre sonrada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Kadı Burhaneddin Sempozyumu’nu yaptık. Buradaki amacımız akademisyenlerimizin birbirlerini daha yakından tanıyıp ortak projelerde buluşmalarıdır.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu