GenelGündemİlçeler

Patates Üreticileri Depo İstiyor

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, patates üreticilerinin zor durumda olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini söyleyerek, “Geçen yıl 1 maske parasına 4 kilo patates satıldı. Bu yılda böyle bir şey olursa üretici kalmayacak” dedi.

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, ilçede patates üreticiliği yapan çiftçileri tarlalarında ziyaret ederek talep ve beklentilerini dinledi.
Oda bünyesinde bulunan ve Tarımsal Danışmanlık Biriminde bulunan Ziraat Mühendisleri ile Kangal’ın en büyük patates üreticileri olan Mehmet, İsa ve Ahmet Koç’u da ziyaret eden Başkan Basri Çoban, tarlalarda incelemelerde bulundu.
Kangal ilçesindeki çiftçileri patates üretimine teşvik eden Mehmet Koç’a plaket takdim eden Başkan Çoban, Bu yıl yaşanan don ve kuraklığın ilçedeki üreticileri zor duruma düşürdüğünü dile getirerek, “Yaşanan olumsuz koşullar patates üreticilerimizi de etkiledi. Üreticilerimizin mağdur olmamaları için mevcut desteklerin 2 katına çıkarılmasını bekliyoruz” dedi.


KANGAL’DA 4 BİN TON PATATES ÜRETİYORLAR

Mehmet Koç ve kardeşlerinin 2005 yılında ilçede patates üretimine 10 dönüm arazide başladıklarını ifade eden Başkan Çoban, “İlçemizde patates üretimini farklı illerden gelen üreticiler yapıyordu. Mehmet Koç ve kardeşleri 10 dönümde başladıkları üretimi şuan 600 dönüm arazide gerçekleştiriyor. Üretimin yarısı yemeklik, yarısı ise tohumluk. Pazarlaması dahil tüm işi kendileri yapıyor. Bizler için en önemlisi tüm bu üretimi Kangal’da kendi memleketlerinde yapmaları. Çiftçilerimize örnek oldular, üretim arttı. Kangal’da üretilen kaliteli patatesin markalaşmasını sağladılar. Şuan bu arkadaşlarımız Kangal ilçemizde 3 Bin 500 – 4 Bin ton patates üretiyor” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANIMIZDAN ÜRETİCİLERİMİZE DESTEK BEKLİYORUZ

Geçtiğimiz yıllarda girdi maliyetleri nedeniyle üreticinin patatesten para kazanamadığına dikkat çeken Başkan Çoban, “Çok zor şartlarda ekim yapan Kangallı patates üreticilerimiz geçen yıl ürününü satamadı. Ürün para etmedi. 1 liraya maske satılan ülkemizde patates tarladan 25 kuruşa alıcıyı zor buldu. Ürünler tarlada kaldı, depolarda çürümeye terkedildi. Bu yılda benzeri bir durum yaşanırsa önümüzdeki yıl patates üreten kimse olmayacak. Patates bulamayacağız. Bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli olmak üzere patates üreten çiftçilerimiz destek beklemektedir. Yüksek girdi maliyetleri ile üretim yapmaya çalışan patates üreticilerimizin her zaman yanındayız. Kangal Ziraat Odası Tarım Market olarak çiftçilerimize kar gözetmeden gübre, ilaç, tohum gibi ürünleri sağlıyoruz” diye konuştu.
-ÜRETİCİNİN EN BÜYÜK SORUNU SOĞUK HAVA DEPOSUNUN OLMAMASI-
Başkan Çoban, Sivas’ta barajların ve sulama sistemlerinin faaliyete geçmesiyle birlikte patates üretiminde ciddi artış olduğuna vurgu yaparak, “Sivas özellikle tohumluk patateste en kaliteli tohumu üreten illerden birisidir. 2019 yılında 13 bin dekar alanda tohumluk patates ekimi yapılmış ve yaklaşık 60 bin ton tohumluk patates üretilmiştir. Yemeklik patateste ise 59 bin dekar alanda ekim yapılmış ve 300 bin ton üretim yapılmıştır. Patates üretim alanında Türkiye’de 10. sıradayız. Kangal’da yaklaşık 11 bin dekar alanda patates ekimi yapılmaktadır. Üreticilerimizin en önemli sorunu depolamadır. Sivas’ta her alanda çalışma yapan yöneticilerimiz soğuk hava deposu konusunda hiçbir çaba harcamamaktadır. Depolama sorunu çözülürse nakliye ve pazar sorunu da ortadan kalkacak ve üreticimiz daha fazla alanda faaliyet gösterecektir” dedi.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu