GenelGündem

Önce Eğitim Sonra Hediye Verdiler

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde tedavi gören çocuklara el yıkama eğitimi verildi.
SCÜ Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi tarafından 15 Ekim El Yıkama Günü dolayısıyla çocuklara el yıkama eğitimi verildi.
Enfeksiyon Kontrol Komitesinde görev yapan doktor ve hemşireler çocuklarla tek tek ilgilenerek el yıkama eğitimi, eğitimin sonrasında da çocuklara çeşitli hediyeler verdiler.
Kontrol Komitesi tarafından yapılan açıklamada 15 Ekim tarihinin Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından Dünya El Yıkama Günü olarak kabul edildiğini ve bu tarihte çeşitli etkinliklerin yapıldığı ifade edildi.
Açıklamada 2021 yılının temasının Geleceğimiz Elimizde–Birlikte İlerleyelim olarak belirlendiği, Komitenin de bu temaya vurgu yaparak el yıkamanın önemine dikkat çekmek amacıyla çocuklara el yıkama eğitimi verildiği belirtildi.
Açıklamada ayrıca, “Tuvaleti kullandıktan sonra veya yemekten önce sabunla el yıkama uygulandığında, ciddi hastalıklara ve ölüme neden olabilen ishal ve zatürre riski önemli ölçüde azaltabilir. Sabunla el yıkama ayrıca grip ve Kovid-19 dâhil olmak üzere diğer enfeksiyonların ve virüslerin yayılmasını önlemeye yardımcı olur. El yıkama sağlıklı bir yaşam için benimsenmesi gereken en önemli davranışlardan biridir. Küresel el yıkama günü, insanları kritik zamanlarda ellerini sabunla yıkamaya teşvik etmek için yaratıcı yollar tasarlamak, test etmek ve çoğaltmak için bir fırsattır.” cümlelerine yer verildi.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu