GenelGündemİlçeler

Milletvekili Karasu, KKKA Hastalığını Meclis Gündemine Taşıdı

“Ölümlerden Kurumlar Sorumludur” Dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu kene vakaları ve artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşini( KKKA) Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Karasu, “Geç tedavi, bilinçlendirme yöntemlerinin yetersizliği ve en önemlisi hala bir aşının bulunamamış olması nedeniyle yaşanan ölümler ilgili kurumların sorumluluğundadır” dedi.
CHP’li Karasu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması talebiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Soru önergesinde, KKKA’nın her yıl bahar-yaz dönemlerinde artış göstererek kenelerden insanlara bulaşan bir hastalık olduğunu hatırlatan Karasu, özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, veterinerler, sağlık personeli, kamp ve piknik yapanlar, askerler ve korunmasız olarak yeşil alanlarda bulunan vatandaşların büyük risk altında olduğunu belirtti.
Vatandaşların sağlığını çok yakından ilgilendiren bu konuyu önceki dönemlerde de Meclis gündemine taşıdığını hatırlatan Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Karasu, önergesinde şu ifadelere yer verdi:
“KKKA başta seçim bölgem olan Sivas olmak üzere Tokat, Yozgat, Çorum, Amasya gibi illerimizde yoğun olarak görülmektedir. Hastalığın ülkemizde ilk görüldüğü 2002 yılından bu yana hastalık nedeniyle çoğunluğu Sivas ilimizde olmak üzere birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Geç tedavi, bilinçlendirme yöntemlerinin yetersizliği ve en önemlisi hala bir aşının bulunamamış olması nedeniyle yaşanan ölümler ilgili kurumların sorumluluğundadır.”
KKKA hastalığını Sivas ve çevre illerde halen büyük bir tehdit oluşturduğunu dile getiren Milletvekili Karasu, “Vatandaşlar, tüm uyarı ve ikazlara karşın alınmayan önlemler nedeniyle korku içerisinde her yıl tekrarlanan kene vakalarını çaresizce izlemektedir. Halkımızın can güvenliğini tehdit eden bu hastalığa karşı artık zaman yitirilmeden harekete geçilmelidir. 21. yüzyılda ülkemiz insanlarının bedelini canı ile ödediği bir hastalığın oluşmasına neden olan kenelerden korunmak ve bu sorunun tamamen ortadan kaldırılması için gereken tedbirleri almak, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve varsa ilgili kurumların ihmal veya görevlerinin ortaya çıkarılması gerekmektedir” dedi.
Sağlık Bakanlığı’nın KKKA hastalığı için yaptığı çalışmaları ve bunun için son 3 yılda ayrılan bütçe ve personel sayısının açıklanmasını isteyen Karasu, “KKKA’ya karşı etkinliği kanıtlanmış, uygulanabilir aşı geliştirme çalışmalarında dünyada ve ülkemizde son durum nedir? Bu konuda ülkemizde vakanın ilk görüldüğü günden 20 yılı aşan bir süre geçmiş olmasına karşın, henüz istenen sonuca ulaşılamamış olunmasının gerekçeleri nelerdir? Bu konuda gerekli adımların hala atılamamış olmasının sorumlu ya da sorumluları kimlerdir?” sorularına da yanıt verilmesini talep etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu