GenelGündemİlçeler

‘Mah-ı Matem Oruç Açma Programı’ nda Hep Birlikte Oruçlar Açıldı

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed‘in torunu Hz. Hüseyin’in şehit edildiği Muharrem Ayının 10. günü nedeniyle Cem Vakfı Sivas Şubesi tarafından ‘Mah-ı Matem Oruç Açma Programı’ düzenlendi.

Cem Vakfında düzenlenen iftara, Vali Dr. Yılmaz Şimşek, il protokolü ve çok sayıda kişi katıldı.

Vali Şimşek; “Matemleri bir olan milletin geleceği de, idealleri de, bu coğrafya üzerindeki kaderi de birdir. Hem inancımız, hem de Anadolu irfanı bizlere her dem sevgiyi ve saygıyı, dayanışmayı ve paylaşmayı öğütlemektedir. Bizim coğrafyamız sevgi ve hoşgörü medeniyetidir. Hoca Ahmet Yesevi’lerin, Hacı Bektaş-i Velilerin, Horasan Erenlerinin yetiştiği bu topraklar sevgi dilinin anavatanıdır. Bu gün de ortak acımızı hafifletmek için et ve tırnak gibi birbirimize kenetlendik.  Çünkü yaralarımızı ancak birbirimizin elleriyle sarabiliriz.

Aşure ve muharrem lokması, sevgi ve saygıya, bölüşmeye çağrıdır. Ezelden ebede uzanan birlik çağrısı, dirlik daveti ve vahdet kazanıdır. Bölmenin değil bölüşmenin adıdır. Aynı kazana çiğ olarak giren aşure aşının taneleri gibi, aynı ateşte pişip olgunlaşmaktır. Hazreti Hüseyin, bizim Hüseyin’imiz… Ehl-i Beyt, bizim Ehli beytimizdir.

Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin dediği gibi;  bizim yolumuz ilim, irfan ve insanlık sevgisidir. Ülkemizin yarınlarının, bugünden daha güzel olabilmesi için en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, birlik ve beraberliktir. Vakit birlik ve beraberliğimizi daim kılma vaktidir.  Kederlerimizde, sevinçlerimizde beraber olacağız ki İnşallah bir daha Kerbela’lar yaşanmasın. Allah milletimizi, devletimizi, kardeşliğimizi de daim kılsın.” dedi.

Programda konuşan Başkan Bilgin ise, “Bugün bize düşen Kerbela’yı doğru okumak, doğru anlamak, ondan gereken dersleri çıkarmaktır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu