EkonomiGenelGündemVizyondakilerYerel Haberler

Liste Yok Dedi Ama Adaylar Belli

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası meclis toplantısında kabul edilen komite değişikliklerine göre düzenlenen seçmen listelerinin güncel halini isteyen adaylarla paylaşılmadığını iddia eden Özdemir, açıklamasının ardından 5 gün sonra meclis üyesi aday listelerini paylaşması akıllarda soru işareti bıraktı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçimleri yaklaşırken geçtiğimiz günlerde liste krizi gündeme gelmişti. Başkan adayı olan Zeki Özdemir yaptığı açıklamada Mustafa Eken ve yönetimini eleştirerek bir liste krizi yaşandığını ve eşit şartlarda çalışmalarının engellendiğini iddia etmişti.

Özdemir yaptığı basın açıklamasında “İlimizde Kasım ayında gerçekleşecek olan STSO seçimlerinin, şehrimize hizmet adına bir bayrak yarışı olduğunu, kişisel ve ticari husumet aracı olarak kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Adil ve tarafsız seçimlerin en önemli ve Anayasa ile güvence altına alınmış unsuru eşitlik ilkesidir. Son dönemde aday olmak isteyen meclis üyelerine taleplerinin aksine eski gruplara ait seçmen listeleri verilerek seçim çalışmalarına sekte vurulmaya çalışılmaktadır. Mevcut yönetimin bu uygulamaya bir an önce son vererek şeffaf ve adil bir seçim gerçekleşmesi ve adayların eşit koşulda yarışmasının sağlanması adına isteyen adaylara güncel listeleri vereceğine olan inancım tamdır. Konunun takipçisi olacağımı kamuoyuna önemle duyuruyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Zeki Özdemir’in açıklamasının ardından iddialara yanıt veren Mustafa Eken ise listelerin tüm üyelere verildiğini seçim listeleri konusunda ise henüz TOBB’dan taraflarına bildirim yapılmadığını belirterek “aliyle bahsedildiği gibi listeler verilmiyor gibi bir algı çalışması yapmak seçimlere gölge düşürmeye yönelik bir çabadır. Bu konuda kafasında soru işareti olan üyelerimiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) ulaşarak bilgi alabilir Başvuru yapan tüm üyelerimiz, listeleri alabiliyor. Bahsedilen seçim listelerini TOBB’un sisteme yüklemesi gerekiyor. Ancak henüz bu yapılmadı. Listeler onaylandığında üyelerimize bildirilecektir. Eski yönetimdeki arkadaşlar çok iyi bilmelerine rağmen algı oluşturmak için bunu yapıyorlar. TOBB’un göndereceği listelere müdahale etme durumumuz söz konusu değildir.” şeklinde konuşmuştu.

Eken ve Özdemir arasından yaşanan bu diyaloğun ardından Eken ve yönetimini hukuka aykırı bir biçimde hareket ettiğini iddia eden Özdemir’in yaptığı açıklamadan 5 gün sonra meclis üyesi adaylarını paylaştı. Özdemir’in paylaşımları bazı soru işaretlerini de akıllara getirdi. Güncel seçmen listelerinin paylaşılmadığı iddiasında bulunan Özdemir’in neye göre meclis üyesi adaylarını açıkladığına anlam verilmeye çalışılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu