EğitimGenelGündemTeknolojiVizyondakilerYerel Haberler

Devlet Desteği İle Çırak Sayısı Artıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, piyasada yaşanan ve büyük sıkıntı oluşturan çırak sıkıntısının Yeni Çıraklık Sistemi ile sona erdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve uygulamaya başlayan Çıraklık Sisteminin hem istihdamın artırılması, esnaf ve sanatkârların kalifiye iş gücünün karşılanması açısından bir reform niteliğinde olduğunu, bu reformla mesleki eğitim merkezlerinin de arttığını dile getiren Sesob Başkanı Hakan Demirgil, “ Esnaf ve sanatkârlarımızın sıkıntılarının başında eleman sıkıntısı geliyordu.8 yıllık eğitimin mecburi olması ve çocukların çırak olarak mesleği tercih etmemesi ve ailelerinde göndermemesi nedeniyle mesleklerin çoğunluğunda esnaflarımız tek başına çalışıyordu. Yeni çıraklık sistemi ile bu sıkıntılar giderildi. 5 aylık kısa bir sürede dükkânlarımızda çırak sayısında patlama oldu. Yeni çıraklık sisteminden merkezde 1662 öğrencimiz faydalanarak esnaflarımızın yanında çırak olarak meslek öğreniyor. Sivas genelinde ise 2144 çırağımız ustalarımızın yanında çalışıyor. Yeni çıraklık sistemine yoğun ilginin olması bizleri de memnun etmektedir. Sisteme bu sene de merkezde 735 öğrenci kayıt yaptırırken Sivas genelinde ise toplamda 1130 öğrenci çırak olarak meslek öğrenmek için başvuru yaptı. Bu başvuruların sayısı her geçen gün artmaktadır. Mesleki Merkezlerimiz öğrencilerimiz için seferber olmuştur. “dedi

ÇIRAKLARA DEVLET DESTEK SAĞLIYOR

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Yeni Çıraklık Sisteminde en büyük faktörün devlet desteği olduğunu dile getirerek, çırak olarak ustalarımızın yanında meslek öğrenmeye başlayan çıraklarımıza devletin destek sağlaması da esnafları memnun ettiğini vurgulayarak, “Yeni çıraklık sisteminde eğitim süresi liselerde olduğu gibi 4 yıl olarak uygulanıyor. Çırak öğrenciler çıraklık eğitimi ile birlikte isterlerse lise tamamlama programlarına katılarak dört yıllık eğitimleri sonucunda meslek lisesi mezunu olarak “Meslek Lisesi Diploması”na da sahip oluyor. Eğitimlerin 9,10 ve 11.  Sınıfındaki çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’u (1650) TL ye kadar ücret ödeniyor. 11. Sınıfın sonunda kalfalık sınavına giren öğrenciler başarılı olmaları halinde Kalfa unvanı alarak 12. Sınıfına geçiyor. 12. Sınıfta ise öğrencilere asgari ücretin yarısı (2750) TL’ye kadar ücret ödeniyor. 12. Sınıfın sonunda yapılan ustalık sınavında başarılı olan öğrenciler Ustalık unvanı kazanarak mezun oluyor. Mezunlara ustalık belgesinin yanı sıra Meslek Lisesi Diploması ve İşyeri Açma Belgesi ile birlikte veriliyor” diye konuştu.

Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil,  Yeni Çıraklık Sistemini hayata geçiren ve esnafın çırak ihtiyacını gideren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçenlere teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu