EğitimGenelGündem

Kuş, Savunma Sanayi Eğitimine Katkı Sağlayacak

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ile SBTÜ akademik personeli, araştırma görevlileri ve öğrencileri, IDEF’21 – 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarına kurumsal ziyaretçi olarak katıldı.

IDEF’21, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. IDEF’21’e 18 Ağustos 2021 tarihinde kurumsal ziyaretçi olarak katılım sağlayan 16 kişilik SBTÜ heyetinde; Rektör Mehmet Kul ile birlikte, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve öğrenciler yer aldı.

1000’den fazla firmanın katıldığı IDEF’in, Ülkemiz adına bir dünya markasına dönüştüğünü ve dünyanın önde gelen fuarlarından biri olduğunu ifade eden Rektör Kul, spesifik olarak savunma sanayisine odaklanan ve savunma teknolojileri alanında dikey büyümeyi hedefleyen SBTÜ’nün, akademik personeli ve öğrencileriyle birlikte IDEF’21’e katılmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Rektör Kul, “IDEF’21 fuarında savunma sanayi alanındaki son teknolojileri ve yenilikleri görme imkânımız oldu. Küresel savunma tedarikçisi firmaların stantlarını inceleyip, ürünler ve projeler hakkında yetkililerden bilgi aldık. Yurt içi ve yurt dışından davet edilen birçok heyetle ve katılımcı firmaların genel müdürleri, genel müdür yardımcılarıyla yüz yüze görüşmeler yaptık. Bu durum, savunma sanayii konusundaki bilgilerimizi güncellememize önemli katkı sağlamakla birlikte, ilerleyen zamanlarda ulusal ve uluslararası alanda yürütebileceğimiz iş birliklerimize de temel oluşturuyor. Üniversitemizde yürütebileceğimiz savunma sanayi odaklı projelere ilham kaynağı olmasının yanında, Üniversitemizin savunma sanayi alanındaki eğitim modelini şekillendirmemiz bakımından da önemli veriler elde ettik.” dedi.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu