Gündemİlçeler

Kangal Köpeği Sürüyü Ölümüne Korur

Doğal Irk Kangal Köpeği Seven ve Koruyanlar Derneği Başkanı Orhan Yalçınkaya, “Kangal köpeği, tehdidin büyüklüğüne bakmaksızın sahibini ve sürüyü ölümüne korur.”
Doğal Irk Kangal Köpeği Seven ve Koruyanlar Derneği Başkanı Orhan Yalçınkaya, Kangal köpeklerinin koruma özelliğinin diğer ırklara göre çok daha yüksek olduğunu söyledi.
Yalçınkaya, Kangal Köpeklerinin koruma özelliğinin içgüdüsel olduğunu belirterek, “Bir koyun sürüsüne bir ayı saldırsa dahi o Kangal köpeği ölümü göze almak pahasına o tehlikeyle mücadele eder ve sürüsünü korur. Karşısındaki tehdidin iriliği, cüssesi hiç önem taşımaz ve asla korkup kaçmaz” dedi.
Kangalların her ortamda sürü ve sahiplerini koruduklarını dile getiren Yalçınkaya, “Kangal köpekleri bulundukları ortama tehdit olabilecek tüm canlılara karşı iriliği, cüssesi, büyüklüğü ne olursa olsun bulunduğu ortamı sürüyü ve sahibini kesinlikle savunur ve korur. Ülkemizde bulunan ayılar olsun, kurtlar olsun, domuzlar olsun, ondan sonra çakallar olsun. Yani tüm sürüye, insana zarar verebilecek, canlıların hepsiyle birebir mücadele eder ve sahibini kesinlikle korur. Zaten geçen günlerde de bir dağcı ekibine saldırıda bulunan bir ayıyı kangalların kurtardığı haberi çıktı. Bu gerçekten yaşanmış bir olaydır ve bunun daha önce de örnekleri vardır. Bir koyun sürüsüne bir ayı saldırsa dahi o kangallar ölümü göze almakla birlikte yani o hayvanla mücadele ederler ve sürülerini korurlar. Karşısındaki tehdit iriliği cüssesi hiç önemli değil. Canları pahasına da olsa kesinlikle bulundukları sürüyü ve sahiplerini savunurlar. Kendilerine ait hissettikleri ev olabilir, sürü olabilir, sahip olabilir. Kesinlikle ev için sahip için veya o sürü için canları pahasına her türlü mücadeleye girerler. Kangallar şu an yazın üç dört santimlik tüylerini dökerek veya uzatarak diyelim altı santimlik, beş santimlik bir tüy postuna sıkı bir tüy postuna bürünüyorlar. Tüyleri uzuyor ve kalınlaşıyor. Soğuğa da bu şekilde dayanıyorlar. Yağ tabakaları ve postlarını kalınlaşıyor. Bu şekilde kışın eksi otuz beş kırk derecede dahi üşümüyorlar.” diye konuştu.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu