GenelGündemİlçelerYerel Haberler

İşçimizin Hakkını Yedirmeyiz

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, Kangal Termik Santrali’nde taşeron olarak iş yapan firmanın baskı uyguladığı iddia edilen işçileriyle bir araya geldi. 

Kangal’da çok sayıda vatandaşa ekmek kapısı olan Termik Santrali’nde sular durulmuyor. Daha önce pek çok kez işten çıkarılma haberleriyle gündeme gelen Kangal Termik Santrali’nde bu kez de Köseoğulları firmasının Kangallı olan çalışanlara mobbing uygulayarak işten çıkarmaya çalıştığı iddia edildi.

Konuyla ilgili ilçede bulunan STK temsilcileriyle birlikte Termik Santrale giden Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, santralin ilçe için önemine değinerek, “İşçilerimizin haklarını alabilmesi için tüm gücümüzle yanlarındayız” dedi.
Firmanın yaklaşık 200 çalışanı olduğunu ifade eden Çoban, “Bunların içerisinde de yaklaşık 50 tanesi Kangallı. Ancak mevcut firmanın yıldırma politikasıyla Kangallı işçileri işten kaçırarak şehir dışından işçi getirmeye çalıştığı bilgileri bizlere iletildi. Her geçen gün göç veren ve işsizliğin giderek arttığı ilçemizde siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizle bu konunun takipçisi olacağız. Firmanın izlediği işçi çıkarma politikası kabul edilemez” diye konuştu.

Daha öncede firma ile işçilerle ilgili görüşmeler yapıldığına dikkat çeken Başkan Çoban, “Firmayla daha önce yapılan görüşmelerde iş imkanının önce Kangal ve bağlı köylerde bulunan işsizlere sağlanması konusunda anlaşılmıştı. Ancak buna rağmen firmanın özellikle Kangallı işçileri düzenli periyotlarla işten çıkardığını biliyoruz. Kimse ilçemizde bulunan kardeşlerimizin hakkını yiyemez, buna müsaade etmeyiz” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu