DünyaGenelGündem

Hekimler’den İnsanlık Adına “Sessiz Yürüyüş”

Hekimler’den İnsanlık Adına “Sessiz Yürüyüş”

Hekimler’den İnsanlık Adına “Sessiz Yürüyüş”, Sivas’ta doktorlar İsrail’in Filistin’de hastaneleri bombalamasını protesto etti.

Sigorta Hastanesi’nin önünde toplanan doktorlar Cumhuriyet Meydanı’na kadar sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Doktorlar, meydanda basın açıklaması yaptı.

Tıp Fakültesi öğrencisi Muhammed Esad Dağlı’nın yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti: “İşgalci İsrail’in, Filistin’de on yıllardır devam eden sistematik işgal ve zulümü; 7 Ekim’den bu yana soykırım olarak nitelendirilebilecek boyutlara ulaşıyor ve bütün dünyanın gözü önünde devam ediyor. İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları ihlal edilerek hastaneler hedef alınıyor. Hastanelerde hekimler ve sağlık çalışanları; elektriksiz, ilaçsız, oksijensiz şartlarda tedavi sunmak için destansı bir mücadele veriyor. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmeti sunumu engelleniyor. Hekimler, sağlık çalışanları ve hastalar hedef değildir, olamaz. Bu saldırılar açık bir savaş suçudur.

Normalleştirmeyeceğiz !

Üçüncü haftasında buluştuğumuz ‘Sessiz Yürüyüş’ü, ülkemizde ve tüm dünyada yaygınlaştırmaya kararlıyız. Bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Konya, Sivas, Kocaeli, Bursa, Elazığ ve Sakarya’da eş zamanlı olarak yürüyüş gerçekleştiriliyor. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm dünyadaki hekimler, sağlık çalışanları ve vicdan sahibi insanları harekete geçmeye çağırıyoruz. Yaşananlara karşı tepkimizi her şekilde göstermeye kararlıyız. Bu sebeple hekimler olarak tüm meslektaşlarımızı, Gazzeli kardeşlerimize yapılan zulme açıktan destek veren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığımıza da hastane eczanelerinde muadil ilaç kullanma çağrısında bulunuyoruz,” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu