GenelGündem

Hafik Gölü’nde Çevre Düzenleme Çalışmaları Başladı

Hafik Gölü’nde Çevre Düzenleme Çalışmaları Başladı

Cumhurbaşkanlığı tarafından daha önce kesin korunacak hassas alan olarak belirlenen Hafik Gölü’nde çevre düzenleme çalışmalarına başlandı.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Hafik ilçesini ziyaret etti. Hafik’te devam eden yatırım çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Şimşek ilk olarak Belediye Başkanı Habip Görler’i makamında ziyaret etti. Başkan Görler’den çalışmaları hakkında bilgi alan Vali Şimşek, başarı temennisinde bulundu.

Vali Yılmaz Şimşek’in bir sonraki ziyaretini Hafik Gölüne gerçekleştirdi. Doğal dokusu muhafaza edilerek turizme kazandırılacak gölde incelemelerde bulunan Vali Şimşek, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanıp onaylanan, Sivas İl Özel İdaresi ve Hafik Belediyesi tarafından çalışmalarına başlanılan projenin içeriği hakkında yetkililerden bilgi aldı.

– İlçemizin Turizm Potansiyeli Yükselecek

Doğal sit alanı olarak ilan edilen ve göçmen kuşların doğal üreme alanı olarak ön plana çıkan Hafik Gölü’nde restoran kafe gezinti iskelesi kuş gözlem kulesi otopark ve yürüyüş yolları yapılacağını ifade eden Vali Yılmaz Şimşek, “Hafik ilçemizin ve ilimizin önemli bir doğal güzelliği olan Hafik Gölü’nde incelemelerde bulunuyoruz. İnşallah burada bir çevre düzenlemesi işini hayata geçiyoruz. Özel İdaremiz ve Hafik Belediyemiz iş birliği ile yine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın desteği ile 15 bin metrekare alanda yeni bir çevre düzenlemesi gerçekleştiriyoruz. Doğal güzellikle uyumlu bir şekilde bu kapsamda öncelikle restorasyon çalışmaları olacak hem restoranda hem de kafede. Yine yürüyüş alanları olacak. Aydınlatma, aynı zamanda park alanları bunun yanında çocuk oyun alanları gibi peyzaj düzenlemesi ve iskele bu proje kapsamında uygulamaya geçirilecek. Projenin startını verdik şuanda Özel İdaremiz ve belediye ekipleri çalışmaya başladı. İnşallah Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleri ile de bu projeyi kısa zamanda hayata geçirmeyi ve bitirmeyi hedefliyoruz. Amacımız Hafik’imizin bu doğal güzelliğini turizme kazandırmak ve ilçemizin turizm potansiyelini yükseltmek. Şimdiden hem Hafik’imize hem de Sivas’ımıza hayırlı uğurlu olsun diyorum.” dedi.

– Köylerimizin Yol Standartları Artıyor

Vali Yılmaz Şimşek, daha sonra Hafik ilçesinin Esenli ve Çakmak köyleri arasında yapımı tamamlanma aşamasına gelen yol çalışmalarında incelemelerde bulundu. Sivas İl Özel İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen yol hakkında Genel Sekreter Şakir Öner Öztürk’ten bilgi alan Vali Şimşek yolun her iki köye hayırlı olmasını diledi.

Köylerin yol standartlarının arttığını ifade eden Vali Şimşek, “İl Özel İdaremiz yatırım programında yer alan yol çalışmalarını bugün yerinde inceliyoruz ve bu yol çalışmaları kırsal kesimde yaz boyunca inşallah devam edecek. Şuanda Esenli-Çakmak köyleri arasında devam eden çalışmayı yerinde inceliyoruz. İl genel meclisi başkanımız, İl özel idaresi genel sekreterimiz, kaymakamımız ve belediye başkanımızla yine Yol-İş sendikamızla hem köyümüze hayırlı olsun diyoruz hem de bu çalışmayı yerinde inceliyoruz. Esenli-Çakmak arası 8 kilometrelik bir mesafe. Memnuniyetle gördük ki bu çalışma son aşamaya gelmiş. Bugün itibari ile bitiriyoruz. Amacımız köylerimizdeki vatandaşlarımızın yaşam standartlarını daha da yükseltmek, yaşam konforunu, refah ve mutluluğunu artırmaktır. İnşallah bu yol bittiğinde vatandaşlarımız daha konforlu daha güzel bir ulaşım imkânına kavuşmuş olacak. Ben emeği geçen İl Özel İdaremiz ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Yine bu yol yapımı sırasında desteğini esirgemeyen tüm köylü vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Her iki köyümüz için bu yolun hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Yılmaz Şimşek’e İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şakir Öner Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Şarkışla, Hafik Kaymakamı Yusuf Keten, Hafik Belediye Başkanı Habip Görler, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Muhammet Sevinç ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Doğan ve diğer ilgililer de eşlik etti.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu