GenelGündem

Gardaşlık Festivali Yerine Fidan Dikilecek

Sivas Valisi Salih Ayhan, 5 Ağustos Dünya Sivaslılar Günü’nde kutlanan Gardaşlık Festivali etkinliğinin bu yıl ülkemizin çeşitli bölgelerinde meydana gelen orman yangınları nedeniyle fidana dönüşeceğini söyledi.
Sivas Valisi Salih Ayhan, 5-8 Ağustos’ta yapılması planlanan geleneksel Gardaşlık Festivali’nin orman yangınları nedeniyle iptal edildiğini, festival için yapılan sponsorluk anlaşmaları ile sağlanan fondan karşılanacak 100 bin fidanın ise yangın bölgelerinde toprakla buluşturulacağını söyledi. Vali Ayhan, tarihi valilik binasında düzenlenen basın toplantısında, 5-8 Ağustos’ta yapılması planlanan Gardaşlık Festivali’ni, Akdeniz ve Ege başta olmak üzere Türkiye genelinde yaşanan orman yangınları ve can kayıpları nedeniyle iptal ettiklerini belirtti.
“Gardaşlık” kavramının toplumsal sorumluluk anlamına geldiğini vurgulayan Vali Salih Ayhan, şöyle konuştu:
“Bugünlerde ülke olarak orman yangınlarıyla büyük bir mücadele vermekteyiz. Maalesef yüreğimiz yanıyor ve bunu da üzüntüyle takip etmekteyiz. Belediyemizin ve diğer kurumlarımızın birçok aracı da o bölgelere gönderildi. Tabi Türkiye’mizin birçok yerinde yaşanan bu felaketi göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yaptık ve önümüzdeki günlerde yapmayı düşündüğümüz Gardaşlık Festivali’ni bu yıl yapmama yönünde karar aldık. Yangın bölgelerinde bu tür sıkıntılar varken bizim de burada o bölgelere destek vermemiz gerekiyor. Hemşehrilerimizce ‘5 Ağustos Dünya Sivaslılar Günü’ olarak kabul gören günde “Gardaşlık Festivali” olarak planladığımız etkinlerin yerine bu yıl sosyal medya mecralarında bir araya geleceğiz.”
Her yıl Sivas’ta 4 milyon fidan diktiklerini de anımsatan Vali Ayhan, bu yıl söz konusu yangınlara dikkati çekmek amacıyla 1 milyon fidanı daha toprakla buluşturacaklarını dile getirerek, “Ayrıca sponsorlarımız ile yapılan istişareler sonucunda festival için toplanan kaynağın tamamı, bu bölgede, Antalya, Adana, Muğla ve Mersin’deki yangınlar için Orman Genel Müdürlüğümüzün oluşturacağı fona aktarılacak. Bu fondan karşılanacak 100 bin fidan da bu sayede, yanan bölgelerin yeniden ağaçlandırılması için toprakla buluşturulacak.” dedi.
Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de yangınlar nedeniyle bu seneki festivali ‘gardaşlık’ kültürüne yakışacak bir kararla iptal ettiklerini belirterek, belediyenin tüm imkânları ile yangın bölgelerinde seferber olduğunu aktardı.
Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken ile Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal da acıyı birlikte paylaştıklarını belirterek, şehrin tüm iş insanları ve esnafları ile bölge halkının yanında olduklarını vurguladılar.
Düzenlenen toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın, Orman İşletme Müdürü Sefa Duman, Buruciye AŞ Müdürü Mustafa Altun, Kültür AŞ Genel Koordinatörü Adem Kehci katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu