Gündem

Emin Şehir Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, ildeki güvenlik ve asayiş konuları ile genel konular hakkında açıklamada bulundu.

Vali Yılmaz Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan riyasetinde bakanların koordinesinde, milletvekilleriyle birlikte şehre en iyi hizmetleri alması için gayret gösterdiklerini söyledi.

Şehrin asayiş ve huzuru noktasında polis ve jandarmayla gece gündüz demeden çalıştıklarını kaydeden Vali Şimşek, “İlimiz, asayiş bakımından ülkemizin en güvenli şehirleri arasında yer almaktadır. Bu tablo tabi ki polisimizin, jandarmamızın, kaymakamlarımızın gayretli ve özverili çalışmalarının sonucudur. Bizler, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturunu şiar edinerek sizlerin huzuru için jandarma ve emniyet teşkilatımızın tüm personelleri ile mesai mefhumu gözetmeksizin görev yapmaktayız. İlimizin asayişini sağlamak amacıyla her türlü kanunsuzlukla, her türlü suç unsuruyla mücadele noktasında sizlerin desteğini her zaman hissediyoruz. İnşallah sizlerin bu destekleriyle ilimizin asayişini çok daha iyi noktalara getireceğiz.” dedi.

– Sivas, Ülkemizin Huzurlu ve Asayişi Düzgün İllerinden Birisi

Sivas‘ın hem emniyet bölgesi hem de jandarma bölgesi açısından oldukça geniş bir sorumluluk alanına sahip olduğunu kaydeden Vali Şimşek, “Sivas, memnuniyetle ifade etmek isterim ki genel olarak baktığımızda her yönüyle ülkemizin huzurlu ve asayişi düzgün illerinden birisi. İlimizin huzuru ve güvenliği için bir taraftan önleyici kolluk hizmetlerini yürütürken, diğer taraftan da suçluların yakalanmasına ve olayların aydınlatılmasına yönelik savcılarımızın talimatları doğrultusunda güvenlik kuvvetlerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar.” diye konuştu.

– Vatandaşımızın Sanal Ortamları Kullanırken Bilinçli Olması Gerekiyor

1 Ocak – 29 Şubat 2024 tarihine kadar ildeki güvenlik, asayiş, narkotik, siber ve diğer konulara ilişkin çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Şimşek, “İlimizde kişilere karşı işlenen 10 önemli suça ilişkin geçtiğimiz yıl yaşanan olayların yüzde 99’unu aydınlatmış bulunuyoruz. Bu gerçekten çok önemli bir oran. 2024 yılından bugüne kadar olan olaylarda ise şu an yüzde 95 civarındayız. Mala karşı işlenen önemli suçlara da baktığımızda özellikle evden hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarının üzerinde yoğun bir şekilde duruyoruz. Son iki ay içerisinde ilimizde 256 evden hırsızlık olayının 173’ünü, 174 dolandırıcılık olayının ise 103’ünü aydınlatmış durumdayız. Burada özellikle dolandırıcılık konusunda bir parantez açmak istiyorum. Bu faaliyetlerin büyük bir çoğunluğu sanal ortamlarda gerçekleşiyor. Bu nedenle vatandaşımızın sanal ortamları kullanırken çok daha bilinçli olması gerekiyor. Bu sebeple bizler de 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında 12 farklı etkinlik ile 11 bin 966 vatandaşımıza bu konularda bilgilendirmelerde bulunduk. Ayrıca Siber Suçlarla Mücadelede sanal devriye ekiplerimiz yoğun şekilde suçlulara yönelik takiplerini sürdürmektedir.” ifadelerini kullandı.

– Şehrimizin Tüm Sokaklarında Güven İçerisinde Gezebiliyor

Asayiş olaylarında doğru zamanda doğru yerde olma ve doğru müdahalede bulunmayı çok önemsediklerini kaydeden Vali Şimşek, “Bu nedenle güvenlik güçlerimiz, 7/24 sahada halkımızın güvenliği ve huzuru için görev yapıyorlar. Bugün, günün her saatinde vatandaşımız şehrimizin tüm sokaklarında güven içerisinde gezebiliyorlar. Bu şehrimizin huzuru açısından çok önemli bir gösterge. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Sivas “Emin Şehir” olarak yoluna devam ediyor. 2024 yılının ilk 2 ayında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerimiz 12 olaya müdahale ederek, 17 şüpheliyi gözaltına almıştır. Bu anlamda şehir eşkıyalarına göz açtırmıyoruz. Göçmen kaçakçılığında da geçen yılın ilk 2 ayına göre yüzde 63 azalma olmuştur. 2023 yılında 174 göçmen yakalanmış, 2024’ün ilk 2 ayında ise 51 göçmen yakalanmıştır. Yine son yıllarda kaçak/sahte alkol üretimi, dağıtımı, satışına yönelik denetimlerimiz de sürmektedir. Geçen yılın son günlerindeki operasyonlarla 37,5 litre etil alkol, 120 adet alkol aroma kiti, 71 litre kaçak alkol, 80 şişe sahte alkole el konulmuştur. Bu yıl gerçekleşen bir vakamız bulunmamaktadır.” dedi.

– Çok Yoğun Tedbirler Alıyoruz

Vali Şimşek, uyuşturucu ile mücadele hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

“Bu konuyu çok kapsamlı olarak değerlendiriyoruz. Geleceğimiz olan gençlerimizi bu illetlerden korumak malumunuz hepimizin ortak görevidir. Bizlerin bu konuda sorumlulukları bulunmaktadır. Sürece güvenlik boyutunda baktığımızda son iki ay içerisinde yaptığımız operasyonlar ve uygulamalarla 926 gr. uyuşturucu madde, 7 bin 475 adet sentetik uyuşturucu hapın ele geçirildiğini ifade etmek isterim. Bu süreçte 119 şahsa işlem yapılarak bunlardan 12’si tutuklanmıştır. Özellikle eğitim yuvalarımızın önlerinde çok yoğun tedbirler alıyor, veli-okul emniyet iş birliği ile yerinde müdahalelerde bulunuyoruz. Narko Nokta, Narko Anne, Narko Gençlik projelerimizle son iki ay içerinde 10 bine yakın vatandaşımıza bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunduğumuzu bu vesile ile vurgulamak isterim. Burada vatandaşlarımızdan da bazı beklentilerimizin olduğunu söylemek isterim. İçişleri Bakanlığımızın NARVAS (Narkotik Vaka Analiz Sistemi), UYUMA (Uyuşturucu ile Müdahale Mobil Uygulama) gibi uygulamaları telefonlarına yüklemeleri ya da 112 Acil Çağrı Merkezi aracılığı ile ihbarlarda bulunarak güvenlik güçlerimize destek olması beklentilerimiz arasındadır.”

– Son İki Ayda 120 Bin Aracı Kontrol Ettik

Şehrin huzuru açısından bir diğer önemli konunun da trafik olduğunun altını çizen Vali Şimşek, “Geçtiğimiz yıl 41 vatandaşımızı, son iki ay içerisinde de maalesef 4 vatandaşımızı trafik kazalarında kaybettik.  Trafik güvenliği açısından baktığımızda son iki ay içerisinde 120 bin aracı kontrol etmiş bulunuyoruz. Aynı şekilde bu sene okul servis denetimlerimizi de yüzde 88 oranında artırarak 700’e yakın denetim gerçekleştirmiş durumdayız. Bu uygulamaların hepsi vatandaşlarımızın, çocuklarımızın trafik güvenliğini sağlamak için aldığımız önlemler arasında yer alıyor. Vatandaşlarımızdan da beklentimiz emniyet kemeri, hız kontrolü ve kırmızı ışık ihlallerine karşı daha duyarlı olmalarıdır. Başta da ifade ettiğim gibi güvenlik bakışımızın ana maddelerinden biri de yakalama ve yargıya teslim etme. Bu konuda son iki ay içerinde 695’i hapis cezası, 854’ü ifade için olmak üzere toplam bin 549 şahsı güvenlik güçlerimiz adalete teslim etmiştir. Diğer yandan ilimizde son yıllarda kadın cinayeti de yaşanmamıştır. Tüm kadınlarımızdan beklentimiz KADES’i telefonlarına indirerek, her türlü olumsuz durumda ekiplerimizin hızlı bir şekilde müdahale etmelerine yardımcı olmalarıdır.” dedi.

Sivas emniyet teşkilatı ve jandarma teşkilatının suç ve suçlularla mücadelede amansız bir çalışma yürüterek, ilin huzur ve güven ortamını sağlamaya yönelik büyük işlere imza attığını söyleyen Vali Şimşek, “Bugün ilimizde gece geç saatlere kadar her vatandaşımız rahat bir şekilde gezebilmektedir. Güvenli bir kent, vatandaşlarımızın huzur içinde yaşayabilmesi için temel bir gerekliliktir. Huzur ve güvenlik ancak iş birliği ile sağlanabilir. Asayiş birlikte elde edilen bir başarıdır. Bu yüzden de kentimizin asayişini sağlayabilmemiz noktasında hemşehrilerimizin desteği büyük önem taşımaktadır. Yaklaşan Ramazan ayı ve seçimler öncesi her türlü saldırı, terör olayı, sabotaj ve eylemlere karşı güvenlik tedbirlerimiz tamdır.  Seçimlerin güvenli olabilmesi için siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle sürekli iletişim halinde bulunduğumuzu, gerek önceki seçimlerde gerekse içinde bulunduğumuz süreçte emin bir şekilde seçimlere gireceğimize olan inancımız tamdır. Bunun yanı sıra hırsızlıklara ve kaçakçılığa karşı da önleyici devriye ekiplerimiz sürekli sahadadır. Ben özellikle şunu ifade ederek sözlerimi tamamlamak istiyorum. İlimizin huzuru ve güveni bizim için her zaman birinci önceliğimizdir.

Vali Şimşek sözlerini şöyle tamamladı:

“Huzurun ve güvenliğin olmadığı yerde başka konulardan bahsetmemiz de mümkün olamaz. İnşallah İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’nın önderliğinde suç ve suçlularla amansız mücadelemiz sürecek, Sivas her daim “Emin Şehir” olarak kalacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle hemşehrilerimizin sağduyusu ve desteğiyle daha güvenli bir Sivas’ı hep birlikte inşa edeceğimize yürekten inanıyor, aziz hemşehrilerimize sağlıklı ve mutlu yarınlar temenni ediyorum.”

Basın toplantısında İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay ile Jandarma Komutanı Muhammet Sevinç de yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu