EkonomiGenelGündemVizyondakilerYerel Haberler

Eken’den İddialara Yanıt

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, sosyal medyada yaklaşan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası seçimleriyle ilgili yer alan iddialara yanıt verdi.

Eken yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Geçmiş dönemde STSO meclis başkanlığı yapmış bir üyemizin, siyasi parti il başkanlığı titrinin kullanılmasına izin vererek, medyada Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) meclis ve yönetim kurulunu hedef alan dezenformasyon çabalarına cevap vermek gerekliliği doğmuştur.

Eski meclis başkanımızın da bildiği üzere, TOBB bünyesindeki diğer odalar ve borsalar gibi STSO’da, tüzükler ve kanunlar çerçevesinde görevini icra etmekte, üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak, tesis edildiği coğrafyaya dair öncü politikalar tavsiye etmek ve kamuoyu yaratmakla yükümlüdür. Meclis onayı ile tüzükler çerçevesinde alınan kararları alçaklıkla suçlamak, meclis saygınlığına gölge düşürmektir.

Bilindiği üzere STSO seçimleri dört yılda bir icra edilmektedir. Bu süreçte meclis ve yönetim tarafından yapılan çalışmalar üyelerimiz tarafından değerlendirilmekte, oda yönetim ve temsil organlarına aday olacak üyelerimiz siyasi bir şemsiyenin altına girmeden kendilerini özgürce ifade ederek, sandıktan çıkan karar doğrultusunda önemli bir toplumsal görevi üstlenmektedir.

Üzülerek bugün görüyoruz ki demokratik şekilde icra edilen oda seçimlerine, seçtikleri üslupla yöneticilikleri dahi tartışılacak şahısların, akıldan, vicdandan ve üsluptan yoksun temelsiz açıklamalarıyla siyaset kurumları, STSO seçimlerine alet edilmeye çalışılmaktadır.

Bu vesile ile STSO meclis başkanlığı ve yönetim kurulundan en ufak bir bilgi dahi alınmadan yapılan, taraflı beyanat ve isnatlara, geçtiğimiz dört yıl boyunca yapılan çalışmaları hatırlatarak, cevabımızı kamuoyu nezdinde sunmak gerekliliği doğmuştur.

–    Odamız meclisince onaylanan ve belli meslek gruplarında yapılan revizyon, tamamıyla 2018 yılında seçim öncesi yapılan, kamuoyunca sebepleri aşikar olan değişikliklerin bertaraf edilmesi, temsilde adaletinin yeniden tesis edilmesi, meslek komiteleri kapatılmış üyelerimizin yeniden temsilinin sağlanması adına yapılmış, meclisimiz tarafından onaylanarak odamız üst kurumuna gönderilmiş ve onay süreci beklenmektedir.

–    Odamız bünyesinde ticaret ve sanayi kümeleri aynı çatı altında temsil edilmektedir. Sivas’ta yerleşik tüm kurumların eş güdümlü çalışması sayesinde sanayileşme geçtiğimiz 4 yıl boyunca ivme kazanmış, sanayici sıfatına sahip üye sayımız artmıştır. Bunun sonucunda sanayi iş kolundaki üyelerimizin üretim kabiliyetlerine göre meslek komite sayısında ise artışa gidilmiş ve üst kurumumuzun onayı beklenmektedir.

Suçlamalara maruz bırakılan çalışmalardan bir kısmını ise kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz…

Geçtiğimiz 4 yıl süresince STSO’da katkıda bulunduğu Teşvik Seferberliği kısmi olarak amacına ulaşmış, Demirağ OSB hayata geçmiş, 50 firmaya arsa tahsis edilmiş ve 15.000 hemşerimize iş sözü alınmıştır. Sivas 1. OSB’de yatırım ile buluşamamış, hayali yatırımcılara ait tüm parseller, Sivas sanayisine yeniden kazandırılmış, tüm parseller gerçek yatırımcı ile buluşturulmuştur.

Yapılan çalışmalar neticesinde STSO, TOBB bünyesindeki oda ve borsaların hizmet ve etkinlik kalitesini ölçen sınıflandırma cetvelinde, B sınıfı oda hüviyetinden A sınıfı oda sıralamasına geçmiş, Türkiye genelindeki 365 oda ve borsa arasında, ilk 30 oda arasında yer almayı başarmıştır.

Sivas’ın bir bütün olduğu kabul edilerek daha önce Sivas coğrafyasında olduğu bilinen ancak uğranmayan tüm ilçelerdeki üyelerimize ulaşılmış, hizmet götürülmüştür.

Sivas için hayati bir öneme sahip olan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne kullanım hakkı odamızda olan ve yıllarca atıl vaziyette bırakılan fuar alanı yerleşkesi ve TOBB tarafından yapımına başlanan okul inşaatı devredilmiş, üniversite tesisleşme çabalarına katkıda bulunulmuştur. Bunun sonucunda üniversitemiz 2023 eğitim yılında öğrenci kabul edebilir düzeye gelmiştir.

Odamızın ilerleyen yıllarda fiziki kapasitesini artırmak adına, yeni yerleşke ve fuar alanı çalışmalarına hız verilmiştir.

Bahsi geçen ya da ismi geçmeyen tüm hizmetleri gerçekleştirmek odamız yönetim kurulu ve meclisimizin asli vazifelerindendir. Yapıcı, ilimize fayda sağlayacak her türlü eleştiriye hak vermekle birlikte, kamuoyunda sevinç ve takdirle karşılanan çabaları ve sonuçları yalakalığa, liyakatsizliğe bağlamak tam anlamıyla iş bilmezliktir.

Fedakarca toplumu bilgilendirme görevini icra eden basın emekçilerinden ricamız; STSO ile ilgili yapılacak haberlerde, tarafımızdan bilgi- teyit alarak yapacakları objektif yorumlarıyla, itibar hırsızlığına izin vermemeleridir.

Sivas için gerçekçi, sağlam projeleri olan her şahsiyetin, Sivas tüccar ve sanayicisine yakışır bir üslupla, odamız seçim sürecinde üyelerimize fikirlerini anlatarak odamıza ve ilimize katkı sağlaması en büyük temennimizdir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu