GenelGündemİlçelerYerel Haberler

Çoban: Meralar Yetiştiriciye Verilsin

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, ilçede mera alanların yüzölçümün yüzde 48’ini kapsadığını belirterek, bu alanların Kangal Koyunu yetiştirenlere verilmesi gerektiğini söyledi. 

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, mera alanlarının kullanımıyla ilgili açıklamada bulundu.  İlçenin arazi yapısıyla ilgili bilgiler veren Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, “Kangal ilçemizin toplam yüzölçümü 3 milyon 173 bin dekardır. Tarıma elverişli alan 775 bin dekar olup bunun yüzölçümüne oranı yaklaşık yüzde 25’tir. İlçemizde mera alanları oldukça verimli olmakla birlik toplam mera alanımız 1 milyon 525 bin dekardır. Yani yüzölçümümüzün yüzde 48’i mera alanıdır. Bu da Kangal Koyunu ve Koç’u ile ünlü ilçemizde küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık için son derece önemli” dedi.

Meraların kiralanmasında önceliğin ilçe halkı olması gerektiğini dile getiren Başkan Çoban, “Küçükbaş hayvancılığın önemli bir gelir kaynağı olduğu ilçemizde doğu ve güneydoğudan gelen besiciler meralarımızı kiralıyor. Daha sonra yerli üreticilerimiz ile aralarında anlaşmazlıklar yaşanıyor. İlçe dışından gelenler Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden hayvan devri yapıyor. Kimse bu hayvanlara bakmıyor, gerçekten devrediliyor mu edilmiyor mu? Bakan yok, denetim yok. Arazi sahibi olup köyde yaşamayan hemşerilerimiz tarafından yabancılara küçük parselli araziler satılıyor. Bu satış sonrasında da il dışından gelen kişilerle yerli halkımız arasında huzursuzluk yaşanıyor. Atalarımızın bize bıraktığı tarlalara, meralarımıza ortak olup binlerce koyun getirip ilçemizde ve köylerimizde sürekli huzursuzluk çıkmasına sebep olanların sayı her geçen gün artıyor. Buda yetmiyormuş gibi eş, dost, akrabalarına bu hileli yollarla yer alıp meralara ortak olmaya çalışıyorlar. Dünyaca ünlü Kangal Koyunu ve Koç’u yetiştiren besicilerimiz yaşadığı huzursuzluklar neticesinde üretimden el çekiyor. Bu da üretime yansıyor. Bizim İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimizden talebimiz bu tarz satışlarda ve hayvan devirlerinde denetimler ve şartlar ağırlaştırılsın. İkamet edilen yer dışında bu kişiler bölgemize gelmesin. Kendi illerinde bu ticari faaliyetlerini sürdürsünler. Kimsenin ilçemizde ve köylerimizde huzursuzluk çıkarmaya hakkı yok. Buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu