Genel

Çoban: Çiftçilerimizi Toprağına Küstürmeyelim

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, Tarım BAĞ-KUR primleri, mazot ve gübre fiyatları başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki artış karşısında çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, Tarım BAĞ-KUR primindeki artış ve girdi maliyetlerindeki artış ile ilgili değerlendirmede bulundu.

2022 yılı tarım BAĞ-KUR primi 1.668,83 TL olduğuna dikkat çeken Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, yapılan artışın geri çekilmesi gerektiğini ifade ederek, çiftçilerin primlerini ödemekte zorluklar çektiğini ve kalıcı çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi.

ÇİFTÇİMİZ TARIM BAĞ-KUR PRİMİNİ ÖDEYEMİYOR

Başkan Çoban, “2022 yılı tarım BAĞ-KUR primi 1.668,83 TL oldu. Bu miktarı çiftçilerimizin ödemesi imkânsızdır. Bu nedenle yüzde 44,87 oranındaki prim artışına kolaylık sağlanmalı, prim ödeme gün sayısı 15 güne indirilmelidir. Çiftçilerimizin, primlerine uygulanan yüzde 5’lik hazine teşvik indirimi en az enflasyon oranında artırılmalıdır. Bu artışlar sonrasında çiftçilerimiz Tarım BAĞ-KUR primini yatıramayacak” dedi.

ÇİFTÇİMİZE DE YATLARA VERİLDİĞİ GİBİ ÖTV’SİZ MAZOT VERİLSİN

Mazot fiyatlarına gelen afaki artışların da çiftçileri etkilediğini dile getiren Çoban, “Kangal’da mazotun litresi 13 lira 85 kuruştan satılıyor. Geçen yıl 6 liraydı. Çiftçimiz, traktörüne mazot alamayacak hale geldi. Mazot fiyatlarında da gemilere yatlara verildiği gibi indirimli ÖTV’siz mazot verilmesini ve destekleme oranlarının arttırılmasını talep ediyoruz. Gübre desteklemelerinin arttırılmasını bekliyoruz. Çiftçilerimiz için devletimizin pozitif ayrımcılık yapması gerekiyor. Çiftçi üretimi bırakırsa gıda konusunda ülkemizde ciddi sıkıntılar yaşanacaktır. Ekmek fiyatları başta olmak üzere inanılmaz artışlar yaşanacaktır. Çiftçimizi toprağa küstürmeyelim” şeklinde konuştu.

Sivas Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu