GenelGündemİlçeler

Canlı Hayvan Pazarı Yeniden Açıldı

Şap hatalığı nedeni ile kapatılan Şarkışla Hayvan Pazarı yeniden hizmete açılıyor.
Sivas İl Tarım ve Orman müdürlüğü konuya ilişkin yaptığı açıklama da, “Şarkışla SAT-2 Serotipi Şap Hastalığı nedeniyle Türkiye genelinde ikinci bir emre kadar hayvan pazarları kapatılmış, il içi ve il dışı hayvan hareketleri (kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevkler hariç) yasaklanmıştı.
İller arası büyükbaş hayvan sevklerinde, sevk edilecek büyükbaş hayvanların SAT-2 serotipini içeren aşı ile aşılanmış ve aşılama tarihinden 21 gün geçmiş olması gerekmektedir. İller arası küçükbaş hayvan sevklerinde ise şap aşısı şartı aranmayacaktır. İl içi büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevklerinde şap aşısı şartı aranmayacak olup, SAT-2 serotipi içeren aşı ile aşılanmamış olan hayvanların aşılanmasına aksatılmadan devam edilecektir.
İl Müdürlüğümüz tarafından gerekli tedbirlerin alınması ve aşılama çalışmaları sonucunda; hastalık nedeniyle karantinası devam eden yerler dışında kısıtlanan hayvan hareketleri ve ilimizdeki bütün hayvan pazarlarının 05.05.2023 tarihinden itibaren açılmasına karar verilmiştir” denildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu