GenelGündem

Barajda Su Oranı Düşük Tasarruf Şart

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan 4 Eylül Barajı’nda su seviyesinin düştüğünü ve sadece 60-70 günlük su stoku kaldığını belirterek, vatandaşlara tasarruf çağrısında bulundu. Bilgin, Sivas’ın su sorununu çözmek için yapılan çalışmaları ve devam eden projeleri açıkladı.

Bilgin, bir kafeteryada düzenlediği basın toplantısında, kentin su sorununu ele aldı. İki önemli projeyi eş zamanlı olarak sürdürdüklerini belirten Bilgin, Pusat Özen Barajı’ndan 4 Eylül Barajı’na su getirecek hattın çalışmalarının bu yıl içinde tamamlanacağını söyledi.

Geçen yıl Seyfebeli’ne kadar uzanan 38 kilometrelik sulama hattının acil olan 14 kilometrelik kısmının tamamlandığını ve bu hat aracılığıyla suyun şebekeye verildiğini söyledi. Şu an itibariyle 4 Eylül Barajı ve Tavra Deresi’nden su temin ettiklerini ifade eden Bilgin,” Bu hat 50 kilometre olarak Pusat Özen Barajı’nı direkt 4 Eylül Barajı’na bağlayacak. Zaten bu daha önce planlanmış bir proje. Pusat Özen Barajı yapılırken yıllık 10 milyon metreküp suyun Sivas’a içme suyu olarak verilmesi planlanmış ama esas önemli olan proje Beydilli Barajı. Barajın yapılması çok mümkün görünmüyor. Önümüzdeki süreçte farklı bir projeyle oraya gelen suyu bizim su hattımıza bağlayarak orta vadede bu sorunu çözeceğiz. Onunla ilgili şu anda proje devam ediyor.”

4 Eylül Barajı’nda su seviyesinin düştüğüne dikkati çeken Bilgin, “4 Eylül Barajı’nda fazla su yok. Yani önümüzde 60-70 günlük bir su var. Şöyle bir algı var, ‘çok yağmur yağdı, 4 Eylül Barajı dolmuştur.’ Ama maalesef 4 Eylül Barajı o çok yağan yağmurlar neticesinde yüzde 12’lik doluluğa ulaştı. Bu, geçen yıl sıfırdı. Eylül ayından sonra tekrar Pusat Özen’den su vermeye başlayacağız.”dedi.

Son olarak, vatandaşlara su tasarrufu yapma çağrısında bulunan Bilgin, sadece su tasarrufunun değil, aynı zamanda israfı önleyecek ve tasarrufu teşvik edecek bir eğitim sistemi ve alışkanlık zinciri oluşturmanın önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu