GenelGündemPolitikaSiyaset

Bakan Yardımcısı Demircan, “Her Şehir Farklı Bir Değerimiz Ve Kültürümüzdür”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Sivas’a gelerek çeşitli temaslarda bulundu.

Bu kapsamda Demircan ilk olarak Vali Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’ı makamlarında ziyaret etti.

Demircan daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesinde düzenlenen “Kültürel Mirasımız ve Kültürel Değerler” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Demircan, “Ben hayatta başarıya ulaşmanın üç yolu olduğuna inanırım. İlki hayal etmek, ikincisi hayalinizi tasarlamak ve üçüncüsü hayalinizi hayata geçirmektir. Ben de on sekiz yılı aşkın Belediye Başkanlığı yaptığım Beyoğlu ilçesinde bu biçimde kültür miraslarımızı korumaya çalıştım. Coğrafya kaderdir ve her şehir farklı bir değerimiz ve kültürümüzdür. Küçük veya büyük bir şehir olmak önemli değil; çünkü her şehir ayrı bir fırsat, ayrı bir kültürel miras ve sanat barındırır” şeklinde konuştu.

Konferansın son bölümünde soruları cevaplayan Demircan, restorasyon ve kentsel dönüşümle ilgili bir soru üzerine, yapıları restore ederken çeşitli restorasyon teknikleri kullanıldığını ve bunların içinde betonlaşmış bir şeyi görme ihtimalinin olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Bazen küçük detayların, büyük restorasyon hatalarıymış gibi lanse edildiğine de şahitlik ediyoruz ama doğru mudur, değildir. Türkiye’de restorasyonların belki 20 yıl evvel eksiklikleri vardı ama bugün çok büyük çaplı restorasyonları çok başarıyla yapan bir ülke olduğumuzu özellikle söylemek isterim. Birçok restorasyonumuz başarılı şekilde yapılıyor. Kusurdan uzağız dersek doğru demiş olmayız ama her şey çok kötü dediğimizde de haksızlık olur. Şunu çok rahat söyleyebilirim ki Türkiye’de yapılan restorasyonlar, başarılı restorasyonlar.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu