GenelGündemSiyasetYerel Haberler

Aksu: Kılıçdaroğlu Algı Yapıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında Yakupoğlan köyündeki okul ile ilgili açıklamalarına AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu tepki gösterdi.

AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talihsiz bir açıklama yaparak Sivas üzerinden gündeme gelmek istediğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun Sivas’ı olumsuz lanse ederek algı yaptığını ifade eden Aksu, ”Sivas’ı eğitim üzerinden eleştirmeye kalkan sayın genel başkan bilmelidir ki Sivas Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğündeki hükümetlerimiz zamanında, eğitimden ulaşıma, sağlıktan-turizme, gençlik ve spordan sanayi alanına kadar en büyük payları almıştır ve almaya da devam edecektir. AK Parti hükümetleri öncesinde, yani 2002-2003 eğitim öğretim yılında aktif kullanılan 3 bin 278 derslik var iken günümüz itibariyle aktif kullanılan 6 bin 301 derslik bulunmakta ve yüzde 100 oranına yakın artış sağlanmıştır. 2003-2022 yılları arasında ilimize toplamda 3 bin 023 ilave derslik yapılmıştır. İlköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 26 iken günümüz itibariyle 16’dır; Ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 30 iken günümüz itibariyle 20’dir. Öğretmen sayısı 6 bin 146 iken günümüz itibariyle 9 bin 640’tır ve yüzde 57 oranında artmıştır. Özellikle üniversite öğrencilerimiz için yaptığımız 10 bin kişilik öğrenci yurdu eğitime ne kadar önem verdiğimizi göstermektedir.” dedi.

Yakupoğlan köyündeki okulun son durumu hakkında da bilgi veren Aksu, “Bahsi geçen ve olumsuz algı oluşturulmaya çalışılan Yakupoğlan köyünde bulunan ilkokul/ortaokul binasının depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek 2020 yılında yıkım kararı alınmıştır. 21.08.2020 tarihinde yeni okul binası yapımı için ihaleye çıkılmış ve yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştır. Ancak gelişen süreçte yüklenici firma tasfiye talebinde bulunmuş bu nedenle 24.05.2022 tarihinde projenin tasfiyesine karar verilmiştir. Söz konusu işin yeniden ihale edilebilmesi için gerekli izin alınmak üzere MEB Strateji geliştirme Başkanlığına bilgi ve belgeler gönderilmiştir. Devletimiz tarafından yeni ihale süreci başlatılmış olup 2022-2023 eğitim öğretim yılına hazır hale getirilecektir.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu