GenelGündemYerel Haberler

VALİ ŞİMŞEK’TEN 30 AĞUSTOS MESAJI

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali Şimşek mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Tarihte yeniden ve daha güçlü bir biçimde yer almamızı sağlayan Kurtuluş Savaşı, Ulusumuzun bağımsızlığına ve özgürlüğüne olan tutkusunu simgeleyen eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından, Mondros Ateşkesi ve Sevr Antlaşması hükümlerince yurdumuzun işgal edilmek istenmesi üzerine, Türk Ulusu Büyük Atatürk önderliğinde, yurt topraklarının kurtarılması amacıyla Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Ülkemizin dört bir yanının düşman işgali altında olduğu bir dönemde, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışıyla başlayan Kurtuluş Mücadelesi, 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas’ta yapılan Ulusal Kongre ile asıl seyrini belirlemiş Cumhuriyet’in temellerinin atılmasına vesile olacak kararlara imza atılmıştır. Bu süreçte 108 gün Sivas’ta kalan ve Millî Mücadele’nin en önemli hamlelerini İlimizden belirleyen Mustafa Kemal Paşa, alınan kararların önemini “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi” ifadesiyle dile getirmiştir.

“Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla hareket edilen kurtuluş mücadelesinin son durağı olan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı ise zaferle sonuçlanmış, Yüce Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın komutanlığında kazanılan bu zaferle, ulusal bütünlüğünden vazgeçmeyeceğini, esareti kabul etmeyeceğini bütün dünyaya adeta haykırmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu tüm güç koşullara karşın, ulusumuzun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk yönetimindeki kahraman ordumuzla kenetlenerek kazandığı Kurtuluş Savaşı’nın sonucunu ilan eden 30 Ağustos Zaferi, her zaman gururla andığımız kıvanç verici bir zafer, tüm mazlum halklara örnek teşkil edecek bir kahramanlık destanı olmuştur. Tarihimizin akışını değiştirerek milletimizin geleceğe yönelişini etkileyen bu önemli tarih sonrası ilkeli, ileri görüşlü ve kararlı adımlar atılıp Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş, tarihe gömülmek istenen bir milletin yeniden doğuşu gerçekleşmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı ile kazanılan 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bugüne kadar mukaddes değerler uğrunda canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimizi minnetle yâd ediyor, Silahlı Kuvvetlerimizin ve tüm Sivaslıların bayramını kutluyorum.

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 100. Yılı Kutlu Olsun…”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu