GenelGündemYerel Haberler

Vali Şimşek: Eylem Planlarımız Hazır

İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) İzleme ve Değerlendirme Toplantısı, Vali Dr. Yılmaz Şimşek başkanlığında yapıldı. Vali Şimşek doğal afetlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak son yıllarda afetlerin arttığına dikkati çekti.

İRAP İzleme Değerlendirme Toplantısı, Vali Dr. Yılmaz Şimşek başkanlığında ilgili kurum müdürlerinin ve online olarak ilçe kaymakamlarının katılımı ile Sivas İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Afet Yönetim Merkezi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Şimşek, Türkiye Afet Strateji Belgesine göre Afete Hazır Türkiye projesinin 3 ana evresi bulunduğunu, bunların ise Afet Öncesi, Afet Sırası ve Afet Sonrası olduğunu hatırlattı.

Sivas’ın İl Risk Azaltma Planı kapsamında 7 pilot ilden biri olduğunu ifade eden Vali Şimşek, “Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) bu şekliyle hazırlanarak yürürlüğe konulmuştu. Ülkemiz genelinde meydana gelen afet ve acil durumlarda yönetim de buna göre yapılmakta idi. İlimizin bulunduğu coğrafi konum ve güvenli ulaşım ağı nedeniyle afet öncesini planlayan İl Risk Azaltma Planı kapsamında şehrimiz 7 pilot il arasında kendine yer buldu. Geçen yıl da şehrimiz pilot il olarak Doğu Anadolu illerine koordinatör olarak görevlendirildi. Düzenlenen bu toplantılarda da hazırlanan planın 6 ayda bir değerlendirmesini yapıyoruz.” dedi.

Son yıllarda artan depremler, seller ve su taşkınları, toprak kaymaları, kaya düşmeleri, çığ, fırtınalar, hortumlar ve yangınların doğal afetler olarak karşımıza çıktığını ifade eden Vali Şimşek “Sivas İl Risk Azaltma Planında belirlenen 4 amaç, 16 hedef ve 265 eylem olduğunu hepimiz malumunuz bilmekteyiz. Bu amaçlar, hedefler ve eylemler kapsamında bizler de bu toplantı vesilesiyle hazır olduğumuzu ortaya koymuş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Vali Dr. Yılmaz Şimşek’in konuşmasının ardından AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci ‘Sivas İl Risk Azaltma Planı’ hakkında, Orman İşletme Müdürlüğü ise ‘Orman Yangınları ve İlimizin Durumu’ hakkında katılımcılara sunum yaptı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu