GenelGündemSiyasetYerel Haberler

Uçmaz: Verilen Müjde Hayal Kırıklığı

İYİ Parti Sivas Merkez İlçe Başkanı Melih Uçmaz hububat alım fiyatlarını eleştirerek, verilen müjdenin çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Başkan Melih Uçmaz yaptığı açıklamada, “Çiftçimizin merakla beklediği hububat alım fiyatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjde olarak lanse edilerek açıklanmış ve sert ekmeklik buğdayın ton başına bin lira destekle 7 bin 50 liradan arpanın ise ton başına 500 lira destekle 6 bin liradan alınacağı ilan edilmiştir. Ancak bu fiyatlar, çiftçimizin beklentisinin net bir şekilde altında kalmıştır. Çiftçimiz buğdayda 8 bin 500-10 bin TL, arpa da ise 7 bin 500-8 bin TL fiyat olması gerektiğini düşünürken sözüm ona verilen bu müjde tam anlamıyla hayal kırıklığına sebep olmuştur.” dedi.

“Her ne kadar AK Parti iktidarı ekonomik krizi görmezden gelse de, yüksek enflasyonu inkar etse de milletimiz bu acı gerçekle karşı karşıyadır” diyen Uçmaz, “Bu gerçek bize, yanlış ekonomi politikasının sebep olduğu Türk Lirasının değer kaybetmesine paralel olarak geçtiğimiz yıla oranla artan gübre ve mazot fiyatlarının çiftçimizin maliyetini kat kat arttırdığını göstermektedir. 2022 yılı itibariyle bir dönüm tarlanın ekim maliyeti 2 bin liraya ulaşmıştır. Artan maliyet çiftçimizi kara kara düşündürmeye başlamıştır.  Tarlalara verimin düşmesi göze alınarak gübre atılamamış, artan mazot fiyatları çiftçinin ‘Acaba sabana geri dönsek mi?’ şeklinde düşünmesine sebep olmuştur. Hal böyleyken açıklanan bu fiyatlarla AK Parti iktidarının çiftçiye verdiği mesaj nettir: ‘Zararınızla baş başa kalın.’ İktidarın yüz çevirdiği son meslek grubu olan çiftçilerimiz bilmelidir ki, İYİ Parti iktidarında; çiftçi, destek girdilerini zamanında ve yerinde hesabında bulacak. Üreticimiz enflasyon ve döviz kuruna ezdirilmeyecek. Devlet, çiftçiye girdiyi ne kadar ve ne zaman kullanacağı konusunda yol gösterecek. En yüksek verim için çiftçi-devlet el ele çalışacak. Böylece çiftçi ürettiği ürüne göre ne kadar mazot, gübre, tohum, su ve elektrik kullanacağını tam olarak bilecek. Mazot, gübre ya da yem tüketildiği anda çiftçinin kartına destekleme miktarı yüklenmiş olacak. Çiftçimiz artık yalnız yürümeyecek, devletin desteğini her an yanında hissederek üretecek, kazanacak ve Türkiye kalkınacak. Bu verimli toprakların üzerine güneşin doğmasına az kaldı” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu