GenelGündemİlçeler

Türk Mutfağı Haftası’nda Sivas’ın Lezzet Şöleni!

Sivas‘ta 21-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “Türk Mutfağı Haftası” Halk Eğitim Merkezi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenene etkinlik ile kutlandı. Etkinliğe Vali Yılmaz Şimşek, eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca , Sivas Aşçılar Derneği Başkanı Cemil Ceylan, TÜRES İl Temsilcisi İshak Kaan Usta ve çok sayıda davetli katıldı.
Etkinlikte konuşan Vali Yılmaz Şimşek, Türk mutfağının büyük bir hazine olduğunu vurgulayarak, bu yolculukta Sivas’ın ayrı bir yere ve öneme sahip olduğunu belirtti. Şimşek ayrıca, Sivas’ın gastronomi açısından Türkiye’nin en zengin mutfaklarından ve lezzet duraklarından biri olduğunu vurguladı.
Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca ise Türk mutfağının Sivas için ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinin kültürün gelişimine katkı sağlayacağını ifade etti. Karaca, Özellikle unutulmaya yüz tutmuş sokak lezzetlerinin halka tanıtılacağı ve yemeklerin reçetelerinin paylaşılacağı bu etkinliklerin, Sivas’ın yüksek hızlı tren ile birlikte kültür turizmi açısından önemini artırdığını belirtti.


Sivas Aşçılar Derneği Başkanı Cemil Ceylan ise, Sivas’ın yöresel lezzetlerini tanıtmak için ellerinden geleni yaptıklarını ve bu etkinliğin yanı sıra şehrin tarih, doğa, kültür ve diğer yönlerini de fuarlarda anlatarak daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Ceylan, il protokolü ve meslektaşlarına verdikleri destek için teşekkürlerini iletti.
Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen törenin ardından Vali Şimşek ve beraberindekiler, Türk Mutfağı’nın lezzetlerinin sunulduğu stantları ziyaret etti. Ayrıca Halk Eğitim Merkezleri ve deprem bölgesinde hizmet veren şeflere yönelik plaket ve ödül töreni düzenlendi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu